Pinterest Nedir?

Sosyal medya ile çok yoğun ilgili biriyseniz, Pinterest adını çok duymuş olmalısınız. Biz de son zamanlarda çok daha fazla yatırımların yapıldığı Pinteresti size anlatmak istedik.

Peki, hızla gelişen sosyal medya ağı Pinterest nedir?

pinterest nedirPinterest kısaca resim paylaşma sitesidir. Tabi basit bir resim paylaşma sitesinden ziyade daha çok kullanıcılar resimlerden koleksiyon yaparak takipçi kazandığı sistemdir. Üyeler sevdikleri resimleri kendilerine ait bölümde paylaşırlar. Kısacası, site resim seçme, paylaşma ve biriktirme (pinboard) sitesidir. Şirket olarak 2010 yılında kurulmuştur. İstatistiklere göre gelişen ve sürekli yeni kullanıcılar kazanan bir sosyal medya ağıdır.

Aslında bu alanda, yani resim paylaşımı alanında Pinterest ilk değil. Daha önce Pinterest’in bir benzeri olan Visualize yaygındı. Orada da herhangi bir sitede beğendiğiniz resim varsa onu visualizede kaydedebilirsiniz. Pinterestin farkı ise resimlerinizi kategori çerçevesinde paylaşmanızdadır. Yani çeşitli kategorilerde panolar açıyorsunuz ve paylaştığınız resimler o panolarda yayımlanır ve bunun haricinde de paylaştığınız resimlere de kısa açıklama kaydedebiliyorsunuz.

Sevdiğiniz yemek tarifleri, kitapları, yazınızın linkini, resimleriniz, potfolyonuz vb. bir çok şeyi paylaşabiliyorsunuz. Kısacası Pinterestin en önemli faydalarından biri diğer sitelere yönlendirme imkanı ve bu sitelerinde trafiğini arttırmasıdır. Görülüyor ki, sitenin amacı tüm dünyadaki sosyal ağları bir araya getirmeye sağlamaktır.

Pinterest Nasıl çalışır?

Üye olduktan sonra web tarayıcınıza “Pin it” düğmesini ekliyorsunuz  ve sitelerde gezinirken beğendiğiniz herhangi bir görüntüyü bu tuşun üzerinden “pinleyebilirsiniz”. Bundan sonra pinlenmiş resim hemen pinterestdeki panonuzda otomatik oalrak yayımlanır.

Pinteres yeni sosyal medya aletlerinden biridir. Daha çok görselliğe önem vermektedir. Bir tür levhaya beğendiklerinizitoplu iğneetmek mantığı ile çalışır. Pinler ise hem linkler, hem de Fotoğraflar olabilir. Eğer pin istediğiniz linkte herhangi bir fotoğraf bulunmuyorsa, o zaman sistem bunu paylaşmayı kabul etmeyecektir. Bu nedenle daha çok görselliğe önem verdiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca Follow yani takip etme özelliği ile ise Twitter’a benzemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.