New York’ta Yapılacak En İyi 10 Etkinlik

New York’da Yapabileceğin 10 Etkinlik

New York, kalplerimizde, hatta orada bulunmayan insanlar için bile özel bir yere sahiptir. Bu, kısmen New York tiyatro ve film yönetmenleri tarafından verilen baskınlıktan kaynaklanıyor ancak dünyanın dört bir yanından gelen politikacıların katıldığı ‘iyi’ politikanın merkezi olan Birleşmiş Milletler Merkezi’nin yakınlığınada bağlıdır. İşte New York’a yolunuz düşerse ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlerden ilk 10’u sizlere derledik. İlk 10’a geçmeden önce Prag’da yapılması gereken 10 etkinlik listemize de bu yazıdan sonra göz atabilirsiniz.

10.Central Park

Central Park

Central Park, hızla büyüyen kent sakinlerine, gündelik hayatın koşuşturmacasından kaçmak, yeşillikler içinde oturmak ve kırsal bölgeye ulaşmak için birkaç kilometre uzağa gitmeye gerek kalmadan birkaç dakikada kolayca solunacak bir yer sunmak için mühendisler tarafından tasarlandı. Park, yaklaşık 840 dönümlük alanı kaplar ve bir hayvanat bahçesi, Belvedere Kalesi, kürek çekerken elinizi denemek için bazı su sporları, bazı eğlence alanlarını barındırır. Buz pateni, kaya tırmanışı, koşu ve bisiklet gibi etkinlikler için ziyaretçilerin ve yerli halkın yararlanabileceği açık hava etkinlikleri de burada vardır. Hatta parkın bisiklet turu, iki saatlik bir gezi, parkın en iyi cazibe merkezleri ve özelliklerini sizin gününüzü dolduran bir gezi yapabilirsiniz. Bu parkta rahatça oturabilir veya bunun yerine tiyatro ve konsr izleyebilirsiniz.

9 Broadway (Times Square)

Broadway (Times Square)

Tiyatronun ve performans endüstrisinin kalbidir. Broadway, özellikle turistlerin ve ziyaretçilerin New York-New Year geri sayımının dünyaca ünlü, anında tanınan Times Meydanına sahiptir. Times Meydanı’ndan kısa bir mesafede bulunan Büyük Beyaz Yol, Broadway’in tiyatrolar ve performans evleri ile doludur. Broadway, Sleepy Hollow’da son bulurken, gotik korku masalından ‘Sleepy Hollow’un Kafasız Atçı’ ve daha yakınlarda hit olan televizyon şovu ‘Sleepy Hollow’ ile ünlüdür.

8.New York Müzeleri

New York Müzeleri

Tahmin edebileceğiniz gibi, New York’un muhteşem müzeleri ve sanat galerileri var. Bunlar dünyanın dört bir yanından merak ve heyecan uyandırıyor. New York’un en tanınmış ve sevilen müzelerinden biri, 1869’da açılan ve yine dünyaya ve tüm evrene ilişkin bilinmeyenleri öğrenmek ve öğretmek için çalışan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’dir. Kurbağalar, kurbağalardan devasa balinalara kadar her çeşit hayvana sahiptir ve salonlarda dolaşırken çok mutlu bir saat geçireceksiniz. Metropolitan Sanat Müzesi ve Modern Sanatlar Müzesi her ikisini de sanat eseri olarak sergilerken, eserlerin görüntüsünü oluşturan muhteşem başyapıtlarla ile sizi etkileyecektir . Guggenheim Müzesi, muhteşem spiral mimariyi gözler önüne serdiği için emin olun sizi cezbedecek.

7.Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü

Köprü, şimdiye kadarki ilk çelik tel asma köprüydü. Zamanının en uzun asma köprüsü idi. Brooklyn Köprüsü şimdi New York’ta bir dönüm noktası olarak görülmeye başlandı ve birçok ziyaretçi köprüyü her yıl ziyaret etmek için yola çıktı. Çiftler ve sevgililer, onlardan baş harflerinin birbirine dolaştığı bir kilit getirerek gelirler. Kilidi köprüye bağlarlar ve anahtarı Doğu Nehrine her an için birbirlerine bağlanma istekliliklerinin bir göstergesi olarak atarlar.

6.Alışveriş

Greenwich Village, antikalar, eski kitaplar ve eski giysiler için gezinmek için mükemmel bir yerdir; Doğu Köyü, yerini “huysuzlaşmak” için verilen yoğun çabalara rağmen dövmeler, piercing, t-shirt ve bo-ho giysiler için yerinde olmaya devam ediyor . New York’a para harcamak için bol bol yer var. Bunun yanında muhteşem resimler yaratan sanatçılar ve açlığı hissedenler için sosisli sandviç ve burger satan birçok sokak satıcısı da dahil olmak üzere birçok alışveriş merkezi hizmetinizdedi. Çocuklarınız varsa Toys R Us’un amiral gemisini ziyaret etmek için Times Square’de dolaştığınızdan emin olun, kapalı dönme dolabın yanı sıra  4.000 metrekarelik Barbie oyun evi bulunan muazzam bir mağaza. Mağaza, haklı olarak Dünyanın En Büyük Oyuncak Mağazası olmak için birçok başvuru yapmıştır.

5.High Line

High Line

Promenade Plantee adlı Paris’teki benzer bir Fransız projesine benzeyen High Line, geri kazanılan yüksek demiryolu hattıdır. Son trenler, 1980 yılında hareket etti ve ardından demiryolunun altındaki arazi sahibi bazı insanlar bu yapıyı yıkmaya çalıştı. Ayrıca, parkurun bir çalışma demiryolu olarak yeniden kurulması için birkaç çaba vardı, ancak bunların hepsi başarısız oldu. 1999’da, yükselen demiryolunun, halkın hayal gücünü yakalayan ve belediye başkanının ve diğer birçok önemli taraftarın onayını alan bir Greenway olarak yeniden yapılandırılması tartışıldı. Park çok doğal bir şekilde dizayn edilmiştir. Sadece yeşillikler ve yollar için olağanüstü doğal bir görünüm yaratmakla kalmıyor, size görkemli ve bazen beklenmedik manzaralar veriyor.

4.Empire State Binası ve Rockefeller Merkezi’nden New York’a Bakın

Empire State Binası ve Rockefeller Merkezi'nden New York'a Bakın

New York şehri, okyanusun yanında aynı zamanda nehirler ve göller, çelik ve cam gökdelenlerle çevrili, benzersiz ve anında tanınabilir silüeti oluşturuyor; özellikle Özgürlük Anıtı’nın görülebildiği görüşlerde şehri daha iyi tanımanız mümkün. Şehrin en güzel manzaraları, kentteki en yüksek yapıları ölçeklendirerek anlaşılır bir şekilde elde edilmektedir. New York Eyaleti’nin eski bir takma adı olan Empire State Binası, kentin 443 metre üzerinde duruyor ve yerden yaklaşık 373 metre uzaklıktaki gözlem güvertesinden muhteşem manzaralar sunuyor. 86. kat gözlem güvertesi şehir genelinde 360 ​​derecelik manzaralar sunar; daha küçük 102. katlı güverte daha küçüktür ve ara sıra halka kapalı olabilir. On dokuz yapıdan oluşan bir koleksiyon olan Rockefeller Center, muhtemelen Empire State’den daha iyi manzaralara sahiptir. Gözlem güvertesi, kentin 250 metrenin üzerinde 360 ​​kez görülebilmesini sağlıyor.

3.Staten Island Feribotu

Staten Island Feribotu

New York şehir silüetinin ve Postcard’ın Özgürlük Heykeli’nin mükemmel fotoğraf fırsatlarının kapsamlı ve tam bir görünümü için Staten Adası Feribot’una binmeniz gerekir. Feribotta yolculuk yaklaşık yirmi beş dakika sürer ve Lady Liberty’nin önündeki körfezden geçilir ve yolculara şehrin en iyi tarafını göstererek milyonlarca dolarlık bir görüntüyü anında görmenizi sağlar. Staten Island Feribotu, şehirde en çok ziyaret edilen üçüncü cazibe merkezi haline getirilerek, feribota her gün yaklaşık 65.000 ziyaretçi binmesi sağlanıyor. Feribot servisi, günde göz kamaştıran, aydınlatılmış ve geceleri ya da günün her saatinde parlayan şehri görmek için, isterseniz birkaç saat boyunca gezi yapmanıza olanak tanıyan her saat başı çalışır.

2.Maçlar (NBA, MBL, NFL)

Maçlar (NBA, MBL, NFL)

Üç spor dalı Amerika’da güçlü bir şekilde biliniyor. New York’ta olmanın tadını ve heyecanının elde etmek için beyzbol, basketbol veya Amerikan futbolu maçlarını izleyin.  Mantık ve istatistik isteyenlerin beyzbol keyfi (New York’un takımları New York Mets ve New York Yankees), hız ve akrobatik manevralar için açlık çekenler basketbolda bir şanstır (New York’un birçok ekibi var ve basketbol en çok oynanan spor dallarından, ancak ismini söylememiz gereken iki ekip New York Knicks ve Brooklyn Nets’tir) oysa saldırganlık, cesaret ve gücü arayan kan arzusu olanlar ise Amerikan futbolu izlemeyi tercih edebilir.

1.Comedy Clup

New York’ta birçok komedi kulübü var ve binlerce umut vadeden genç stand-uplar için her yıl şehre akın ediyorlar ve kariyerlerini taçlandırmak için doğru zamanda doğru yerde olmayı umuyorlar. Komedi etkinliklerine biletlerinizi satın alın, hepsini sevmeyebilirsiniz ama şanslı Seinfeld, Michael Mackintosh’un performansını görebilirsiniz. Tabi burda eğlenebilmek için çok iyi bir ingilizcenizin olması gerekir.

Yazımızı bitirirken Hollywood Levhasının Tarihini öğrenmek isteyenler için bir makale hazırladık bu yazımıza bakabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ