New York’ta Yapılacak En İyi 10 Etkinlik

New York’da Yapabileceğin 10 Etkinlik

New York, kalplerimizde, hatta orada bulunmayan insanlar için bile özel bir yere sahiptir. Bu, kısmen New York tiyatro ve film yönetmenleri tarafından verilen baskınlıktan kaynaklanıyor ancak dünyanın dört bir yanından gelen politikacıların katıldığı ‘iyi’ politikanın merkezi olan Birleşmiş Milletler Merkezi’nin yakınlığınada bağlıdır. İşte New York’a yolunuz düşerse ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlerden ilk 10’u sizlere derledik. İlk 10’a geçmeden önce Prag’da yapılması gereken 10 etkinlik listemize de bu yazıdan sonra göz atabilirsiniz.

10.Central Park

Central Park

Central Park, hızla büyüyen kent sakinlerine, gündelik hayatın koşuşturmacasından kaçmak, yeşillikler içinde oturmak ve kırsal bölgeye ulaşmak için birkaç kilometre uzağa gitmeye gerek kalmadan birkaç dakikada kolayca solunacak bir yer sunmak için mühendisler tarafından tasarlandı. Park, yaklaşık 840 dönümlük alanı kaplar ve bir hayvanat bahçesi, Belvedere Kalesi, kürek çekerken elinizi denemek için bazı su sporları, bazı eğlence alanlarını barındırır. Buz pateni, kaya tırmanışı, koşu ve bisiklet gibi etkinlikler için ziyaretçilerin ve yerli halkın yararlanabileceği açık hava etkinlikleri de burada vardır. Hatta parkın bisiklet turu, iki saatlik bir gezi, parkın en iyi cazibe merkezleri ve özelliklerini sizin gününüzü dolduran bir gezi yapabilirsiniz. Bu parkta rahatça oturabilir veya bunun yerine tiyatro ve konsr izleyebilirsiniz.

9 Broadway (Times Square)

Broadway (Times Square)

Tiyatronun ve performans endüstrisinin kalbidir. Broadway, özellikle turistlerin ve ziyaretçilerin New York-New Year geri sayımının dünyaca ünlü, anında tanınan Times Meydanına sahiptir. Times Meydanı’ndan kısa bir mesafede bulunan Büyük Beyaz Yol, Broadway’in tiyatrolar ve performans evleri ile doludur. Broadway, Sleepy Hollow’da son bulurken, gotik korku masalından ‘Sleepy Hollow’un Kafasız Atçı’ ve daha yakınlarda hit olan televizyon şovu ‘Sleepy Hollow’ ile ünlüdür.

8.New York Müzeleri

New York Müzeleri

Tahmin edebileceğiniz gibi, New York’un muhteşem müzeleri ve sanat galerileri var. Bunlar dünyanın dört bir yanından merak ve heyecan uyandırıyor. New York’un en tanınmış ve sevilen müzelerinden biri, 1869’da açılan ve yine dünyaya ve tüm evrene ilişkin bilinmeyenleri öğrenmek ve öğretmek için çalışan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’dir. Kurbağalar, kurbağalardan devasa balinalara kadar her çeşit hayvana sahiptir ve salonlarda dolaşırken çok mutlu bir saat geçireceksiniz. Metropolitan Sanat Müzesi ve Modern Sanatlar Müzesi her ikisini de sanat eseri olarak sergilerken, eserlerin görüntüsünü oluşturan muhteşem başyapıtlarla ile sizi etkileyecektir . Guggenheim Müzesi, muhteşem spiral mimariyi gözler önüne serdiği için emin olun sizi cezbedecek.

7.Brooklyn Köprüsü

Brooklyn Köprüsü

Köprü, şimdiye kadarki ilk çelik tel asma köprüydü. Zamanının en uzun asma köprüsü idi. Brooklyn Köprüsü şimdi New York’ta bir dönüm noktası olarak görülmeye başlandı ve birçok ziyaretçi köprüyü her yıl ziyaret etmek için yola çıktı. Çiftler ve sevgililer, onlardan baş harflerinin birbirine dolaştığı bir kilit getirerek gelirler. Kilidi köprüye bağlarlar ve anahtarı Doğu Nehrine her an için birbirlerine bağlanma istekliliklerinin bir göstergesi olarak atarlar.

6.Alışveriş

Greenwich Village, antikalar, eski kitaplar ve eski giysiler için gezinmek için mükemmel bir yerdir; Doğu Köyü, yerini “huysuzlaşmak” için verilen yoğun çabalara rağmen dövmeler, piercing, t-shirt ve bo-ho giysiler için yerinde olmaya devam ediyor . New York’a para harcamak için bol bol yer var. Bunun yanında muhteşem resimler yaratan sanatçılar ve açlığı hissedenler için sosisli sandviç ve burger satan birçok sokak satıcısı da dahil olmak üzere birçok alışveriş merkezi hizmetinizdedi. Çocuklarınız varsa Toys R Us’un amiral gemisini ziyaret etmek için Times Square’de dolaştığınızdan emin olun, kapalı dönme dolabın yanı sıra  4.000 metrekarelik Barbie oyun evi bulunan muazzam bir mağaza. Mağaza, haklı olarak Dünyanın En Büyük Oyuncak Mağazası olmak için birçok başvuru yapmıştır.

5.High Line

High Line

Promenade Plantee adlı Paris’teki benzer bir Fransız projesine benzeyen High Line, geri kazanılan yüksek demiryolu hattıdır. Son trenler, 1980 yılında hareket etti ve ardından demiryolunun altındaki arazi sahibi bazı insanlar bu yapıyı yıkmaya çalıştı. Ayrıca, parkurun bir çalışma demiryolu olarak yeniden kurulması için birkaç çaba vardı, ancak bunların hepsi başarısız oldu. 1999’da, yükselen demiryolunun, halkın hayal gücünü yakalayan ve belediye başkanının ve diğer birçok önemli taraftarın onayını alan bir Greenway olarak yeniden yapılandırılması tartışıldı. Park çok doğal bir şekilde dizayn edilmiştir. Sadece yeşillikler ve yollar için olağanüstü doğal bir görünüm yaratmakla kalmıyor, size görkemli ve bazen beklenmedik manzaralar veriyor.

4.Empire State Binası ve Rockefeller Merkezi’nden New York’a Bakın

Empire State Binası ve Rockefeller Merkezi'nden New York'a Bakın

New York şehri, okyanusun yanında aynı zamanda nehirler ve göller, çelik ve cam gökdelenlerle çevrili, benzersiz ve anında tanınabilir silüeti oluşturuyor; özellikle Özgürlük Anıtı’nın görülebildiği görüşlerde şehri daha iyi tanımanız mümkün. Şehrin en güzel manzaraları, kentteki en yüksek yapıları ölçeklendirerek anlaşılır bir şekilde elde edilmektedir. New York Eyaleti’nin eski bir takma adı olan Empire State Binası, kentin 443 metre üzerinde duruyor ve yerden yaklaşık 373 metre uzaklıktaki gözlem güvertesinden muhteşem manzaralar sunuyor. 86. kat gözlem güvertesi şehir genelinde 360 ​​derecelik manzaralar sunar; daha küçük 102. katlı güverte daha küçüktür ve ara sıra halka kapalı olabilir. On dokuz yapıdan oluşan bir koleksiyon olan Rockefeller Center, muhtemelen Empire State’den daha iyi manzaralara sahiptir. Gözlem güvertesi, kentin 250 metrenin üzerinde 360 ​​kez görülebilmesini sağlıyor.

3.Staten Island Feribotu

Staten Island Feribotu

New York şehir silüetinin ve Postcard’ın Özgürlük Heykeli’nin mükemmel fotoğraf fırsatlarının kapsamlı ve tam bir görünümü için Staten Adası Feribot’una binmeniz gerekir. Feribotta yolculuk yaklaşık yirmi beş dakika sürer ve Lady Liberty’nin önündeki körfezden geçilir ve yolculara şehrin en iyi tarafını göstererek milyonlarca dolarlık bir görüntüyü anında görmenizi sağlar. Staten Island Feribotu, şehirde en çok ziyaret edilen üçüncü cazibe merkezi haline getirilerek, feribota her gün yaklaşık 65.000 ziyaretçi binmesi sağlanıyor. Feribot servisi, günde göz kamaştıran, aydınlatılmış ve geceleri ya da günün her saatinde parlayan şehri görmek için, isterseniz birkaç saat boyunca gezi yapmanıza olanak tanıyan her saat başı çalışır.

2.Maçlar (NBA, MBL, NFL)

Maçlar (NBA, MBL, NFL)

Üç spor dalı Amerika’da güçlü bir şekilde biliniyor. New York’ta olmanın tadını ve heyecanının elde etmek için beyzbol, basketbol veya Amerikan futbolu maçlarını izleyin.  Mantık ve istatistik isteyenlerin beyzbol keyfi (New York’un takımları New York Mets ve New York Yankees), hız ve akrobatik manevralar için açlık çekenler basketbolda bir şanstır (New York’un birçok ekibi var ve basketbol en çok oynanan spor dallarından, ancak ismini söylememiz gereken iki ekip New York Knicks ve Brooklyn Nets’tir) oysa saldırganlık, cesaret ve gücü arayan kan arzusu olanlar ise Amerikan futbolu izlemeyi tercih edebilir.

1.Comedy Clup

New York’ta birçok komedi kulübü var ve binlerce umut vadeden genç stand-uplar için her yıl şehre akın ediyorlar ve kariyerlerini taçlandırmak için doğru zamanda doğru yerde olmayı umuyorlar. Komedi etkinliklerine biletlerinizi satın alın, hepsini sevmeyebilirsiniz ama şanslı Seinfeld, Michael Mackintosh’un performansını görebilirsiniz. Tabi burada eğlenebilmek için çok iyi bir İngilizcenizin olması gerekir.

Şimdi bir ekstra bilgi verelim:

Hollywood Levhasının Tarihi

Bir çoğumuz aslında bu ünlü levhayı film sektöründen tanıdık ve filmle bağlantılı olduğunu düşündük. Ama aslında bu yazı ilk kez 1923 yılında gayrimenkul şirketi tarafından dağların Hollywood’a bakan kısmında reklam amacıyla yerleştirilmiştir. İlk önce 13 harften oluşan yazı “HOLLYWOODLAND” şeklinde olmuştur. Şirketin sahibi olan Thomas Fisk Goff her biri 9 metre genişlik ve 15 metre uzunlukta olan bu yazıyı 4000 lamba kullanarak 21.000 dolara hazırlatmış.

Bakıcısı Kendinde Değilken “H” Harfini Yıktı

Bazı kaynaklarda levhanın kalıcı olarak yerleştirilmediği ve bu levhanın ömrünün 1.5 yıl öngörüldüğü söylenmektedir. Fakat daha sonra bölgede sinema sektörünün gelişmesi ve bu yazının akıllarda kalması planları değiştirmiştir. Levhanın resmi restorasyonu 1939 yılında sona ermiştir. Bu yıldan sonra yazı hızlı şekilde yok olmaya başlamıştır. 1940 yılında ise, yazının resmi bakıcısı Albert Kothe sarhoş halde dağa tırmanırken yıkılmış ve “H” harfine değerek onu yerinden oynatmış ve yıkmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta bu kazayı görebilirsiniz.

Albert Kothe hollywood kazasi

Restorasyon Çalışmaları

1949 yılında ise, Hollywood Ticaret Müşavirliği yazının yeniden restore edilmesi konusunda mutabık ediyor. Ama, aydınlatma masrafları konusunda anlaşılamayınca restorasyon işlemleri aksar. Fakat 1949 yılında tabelalar sadece demir ve tahtadan kullanılarak restore ediliyor. Bu kez ise, HOLLYWOODLAND kelimesi yerine Hollywood kullanılmaya başlanıyor. Ama, yazı hızla aşınıyor. O harfinin üst kısmı aşınarak kopuyor ve diğer “o” harfi ise tamamen koparak düşüyor. Sonuçta “Hullyw.od” şeklinde bir yazı ortaya çıkıyor.

Son ve En Sağlam Halini Alıyor

1978 yılında Levhalar halkın desteği ile daha sıkı olan Avustralya demirinden yapılır. Aynı zamanda toplamda 250.000 dolarlık bütçe ile yazıyı yeniden yapıyorlar. Yazı 1978 yılında Hollywood şehrinin 75 yıldönümü münasebeti ile 60 milyon izleyici önünde televizyonlarda yayınlanır.

2005’de ise yazı Bay Cal adlı reklam şirketi tarafından yeniden beyaz renkle renklendirilir. 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap