Nanoteknoloji: Hayatımızı Değiştirecek Gerçekler…

Nanoteknoloji Nedir?

Nano kelimesi Yunanca kökenlidir ve cüce anlamına gelir. Nanoteknoloji günümüzde gelecek insan hayatını değişecek öncelikli bilim dalı olarak görülüyor. Bir nanometre bir metrenin milyarda bir bölümünü ifade eden uzunluktur. Bir başka deyişle nanometre insan saçının kalınlığının yüz binde birine eşittir.

Nanoteknoloji ile Yapılması Hedeflenenler

Nano teknoloji insan gözünün göremediği ve milyonlarca kez yaklaştırma sonucunda mikroskopla görünecek atomları öğrenmek, yönetmek için yararlıdır. Ayrıca gerekli derecede kullanılabilecek bilinmesi sonucu atomları kolaylıkla kontrol etmek, atomları birbiri ile değiştirmek mümkün olacaktır. Hatta yeni maddeleri ortaya çıkarmak bir maddeden yenilerini elde etmek de kolaylaşacaktır. Eğer evrendeki maddelerin mikro atomlarını ve en küçük parçacıklarını öğrenilebilirsek o zaman onları kontrol etmek de mümkün olacaktır. Örneğin, bu teknoloji ile kömürden maddelerin üzerinde değişimler sonucu elmas elde edilecektir.

Bu yeniliğin tam olarak öğrenilmesi sonucunda elektrik geçirmeyen araçlar, paslanmaz demirler, kirlenmeyen eşyalar vb. elde etmek mümkün olacaktır. Nano teknolojinin insan organizmasına uygulanması sonucunda hastalıkların kendisi tedavisi, insan ömrünün uzaması elde edilebilmesi bir ihtimaldir. En önemlisi ise, doğada tekrarı (aynısı) oluşturulamayan ürün kalmayacaktır.

Nanoteknoloji Hayatımızı Değiştirecek Gerçekler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.