Küçük Kan Dolaşımı Nedir, Nasıl Olur, Amacı?

Küçük kan dolaşımı vücudumuzda bulunan kirli kanın (karbondioksitli kan) akciğerlere ulaşarak burada temizlenerek (oksijen alması) kalbe geri dönmesidir.  Küçük kan dolaşımının kullanılan diğer adı pulmoner dolaşım’dır.

Küçük Kan Dolaşımının Amacı: Vücudumuzdaki kirli kanı temizlemektir. Diğer bir deyişle kirli kanı oksijen bakımından zenginleştirmektir.

Küçük Kan Dolaşımı Sıralaması

Küçük kan dolaşımında şu sıra izlenir:

 1. Sağ Karıncık
 2. Akciğer Atardamarı
 3. Akciğer
 4. Akciğer Toplardamarı
 5. Sol Kulakçık

Açıklaması: İlk olarak sağ karıncıkta toplanan kirli kan Akciğer atardamarı aracılığı ile Akciğere ulaşır. Sağ ve sol akciğere ulaşan kirli kan burada karbondioksit bırakıp oksijen alarak temizlenir. Temizlenen kanın akiğer toplardamarı ile kalbin sol kulakcığına gelmesi ile küçük kan dolaşımı tamamlanmış olur.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 3 Aralık 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

11 Yorum

 1. Halim
 2. Melek Helen
 3. Tatkan İlkay
  • Editör
 4. Sweety
 5. Anonim
 6. Berra Gül
 7. Bilinmeyen
 8. Melis Kayserş
  • zeynep irem
  • Anonim