Kar Tanesinin Eşi Bulundu

Kısa ve Özet Bilgi: Aynı figürlere sahip kar tanesi olmaz görüşünü bilim adamları 47 yıl arayla çekilen iki fotoğrafı karşılaştırarak yıktı. (Fotoğraf konunun altında)

Aynı Figürlere Sahip Kar Tanesi Bulundu

Kar tanecikleri her biri 6 köşeli olmasına rağmen birbirlerinden farklıdır. İlk kez Wilson Bentley kar tanecikleri ile ilgili araştırmalara başlamış ve toplamış olduğu 6000 den fazla resim arasında bir birinin aynısı olan şekle rast gelmemiştir. Mikroskop aracı ile büyütülen bu tanelerin birbirinden farklı olması matematiksel olarak kabul edilse de, farklılığın başlıca nedeni taneciklerin gökten yere inerken maruz kaldığı etkiyle açıklanabilir. Yani bahsedilen tanecikler farklı mesafeden indiklerinden güneş, rüzgar gibi dış etkilere maruz kaldıklarında şekillerini değişirler. Diğer bir deyişle, bu dış etki önceden aynı olsalar da yere indiklerinde taneciklerin birbirinden farklılaşmasına neden olur. Uzun yıllar yapılan araştırmalarda bir birinin aynısı olan figürlere rast gelmese de 2006 yılında çalışmalara başlayan bilim adamları 47 yıl önce Wilson Bentley’in çektiği 6000’den fazla fotoğrafları inceledi. Kendi incelemeleri ile fotoğrafları karşılaştıran bilim adamları 2010 yılında aynı figürlere sahip olan kar tanesi bulmayı başardı. İşte o kar tanesi:

ayni kar tanesi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.