İlk Uçağın Keşfi

Yerçekimine Karşı Koymak

İnsanlar her zaman güçlü çekim kuvvetine galip gelmek için mücadele etmişler ve zaman zaman da bu konuda büyük başarılar elde etmişlerdir. Havayı ve gökyüzünü gözlemleyen insanlar gökyüzünün nimetlerinden yararlanmak fikrine sıcak baktılar.

Hava Balonu

Hava balonu sıradan tayyare için örnek olabilir. İnsanlar daha büyük balon yapıp, onu dumanla doldurup, aşağısına ise insanlar için sepet koyarak ilk uçan hava aracını bu şekilde hazırladılar.

Fakat duman hızla soğuyor ve balon yere iniyordu. Balonun içindeki havayı uzun süre sıcak tutmak için balonun altına ateş yakıldı ve yanan kömürle dolduruldu. Bu sayede uçuş sürecini biraz daha uzattı. Sonradan balonları hafifçe gazla doldurmaya başladılar. Böyle balonlar daha yükseğe kalkıp ve daha uzağa uçabilse de, iri ve hantal oldukları için bu aletlerin geliştirilmeye ihtiyacı vardı.

Zeplin

Sonrasında insanlar zeplini keşfettiler. Zeplin üst kısmında kalınca madde ile kaplanmış demir yada tahtadan yapılmış sert gövde oluşuyordu; Aşağıda ise hava vidaları ile donatılmış motorlara, ayrıca pilot ve yolcular için kabine sahipti. Gaz sayesinde zeplin havaya kaldırılıyor, motorlar ise ileri gitmesini sağlıyordu. Bu yöntem istenilen yöne uçmaya izin veriyordu. Yukarı çıkmak istediklerinde gaz ekleyebilir, aşağı inmek istediğinde gazı azaltabilirdi. Motorları durdurunca ise, havada asılı bir şekilde kalabilmektedirler.

İlk Uçağın Keşfi

Fakat zeplin da insanoğlunu tatmin etmiyordu: o, çok büyük ve hızla uçamıyordu…

Mucitlerin geliştirdiği zeplinin hızını artırma konusunda uzun süre düşündüler ve gökyüzünde kanatlar vasıtasıyla uçmayı düşündüler.

İlk Uçağın KeşfiBu fikir ilk kez Leonardo da Vinci tarafından teklif edildi, fakat teknik olarak uzun süre bunu deneyebilmek mümkün olmamıştır. Dahi bilim adamı ve sanatçının fikri ile havaya kalkmak girişimleri bir tek 1882 yılında başarıyla sonuçlanmıştır. Rus deniz mühendisi Alexander Fyodoroviç Mojayski ilk uçağı hazırlayıp ve onunla uçuş gerçekleştirmiş oldu. Uçuş birkaç saniye sürdü.

Orvil ve Uilbur Wright kardeşler bu modeli geliştirir. Benzin motoru ile dönen tayyare 12 saniyede 50 metre yol alıyor. Wright Kardeşler artık 1909 yılında saatte 60 kilometre hız yapabilen yeni uçağı icat ettiler.

Ayrıca uçak teknolojisi her geçen gün gelişmektedir. Devasa boyutlarda uçaklar icat edilmiş olup bunu da dünyanın en büyük uçağı konumuzda anlattık.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,00. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.