Hindistan’ın En Büyük 10 Şehri

Çin’den sonra dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi olan Hindistan’ın birçok mega kenti olduğunu tahmin etmek zor değil. İşte en son nüfus sayımına göre Hindistan’da ki en kalabalık şehirler:

10. Jaipur

Jaipur hindistan

Turistler tarafından popüler olan Jaipur ünlü bir şehirdir. 3 milyondan fazla nüfusu ile gelişen el sanatları endüstrisine sahip hareketli ve renkli bir şehir. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır ve Jaipur, Fil Festivali ve Uçurtma Festivali gibi yerli ve yabancı turistler için önemli festivale sahiptir.

9. Pune

Pune hindistan

Maharashtra eyaletindeki bulunan Pune, 3.1 milyon nüfusu ile Jaipur’un hemen önünde yer alıyor. Hintli araç üreticilerine ait birçok motor üretim tesisi bulunan dinamik bir şehir ve önemli bir bilgi teknolojisi endüstrisine de sahiptir.

8. Surat

Surat 4.4 milyonu aşan bir nüfusa sahiptir. Son 15 yılda neredeyse ikiye katlanan nüfusu ile hızla büyüyen bir şehir durumundadır. Hint bilgi teknolojisi ve İnternet gelişiminin ön planında olan Surat, birbirine tamamen bağlı bir ‘akıllı’ şehir haline gelmek üzeredir. Ayrıca burayı ünlü yapan diğer bir konu ise yüksek kaliteli ipek üretimidir.

7. Kolkata (Kalküta)

Kalküta hindistan

Kalküta olarak bilinen Kolkata, Batı Bengal eyaletinde 4,4 milyon nüfusa sahiptir.(Surat’dan biraz daha fazla) Batı Bengal’deki Ganj Deltasında bulunur ve ağır sanayi, kimyasal ve ilaç endüstrileri burada kurulmuştur.

6. Ahmedabad

Ahmedabad hindistan

Gujarat eyaletindeki bulunan Ahmedabad, 5,5 milyon nüfusa sahiptir. Bu şehir Hindistan’ın bağımsızlık hareketinin başlangıcı olarak bilinir. Ahmedabad, yıl boyunca büyük coşkuyla kutlanan yerel ve ulusal festivallerle de bilinir.

5. Haydarabad

Haydarabad hindistan

Eskiden önemli bir elmas ve inci ticaret merkezi olan Haydarabad, Telangana eyaletinde 6.7 milyon insanın yaşadığı bir şehirdir. Göller ve ormanlık alanlarla çevrili kent, önemli yaban hayatı koruma merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır ve şehir dışında milli parklarda mevuttur.

4. Chennai

Chennai hindistan

Chennai, 7 milyon nüfusu ile Tamil Nadu eyaletindeki bir kıyı kentidir. Harika kumsalları ve egzotik tapınakları sayesinde Hindistan’ın en turistik şehirlerinden biridir. Chennai son derece kültürel bir şehirdir. Birçok müze bulunmaktadır.

3. Bangalore

Bangalore, Kernataka eyaletinde bir şehirdir. Burada 8.4 milyon nüfusa sahip olan bu şehir bilgi teknolojisi araştırma ve geliştirme yoğunluğundan dolayı buraya Hindistan Silikon Vadisi diyebiliriz. Uluslararası müzik konserleri için bir mekan olarak önemi nedeniyle Hindistan’ın rock müzik sermayesine de hakim bir şehirdir.

2. Delhi

Delhi hindistan

Hindistan’ın başkenti Delhi, 11 milyondan fazla bir nüfusa sahiptir ve ülkenin nemli, subtropikal bir bölgesinde yer almaktadır. M.Ö. 6. yüzyıldan beri yerleşim yeri olan bu şehir yoğun bir sanayi kenti olduğundan Hindistan’ın en kirli şehri olarak belirtiliyor. Kent, Bahai inancının güzel, çiçek şeklinde bir tapınağı olan Lotus Tapınağı, Humayun Türbesi, Connaught Meydanı ve Akshardham Tapınağı gibi birkaç önemli mimari merkezine sahiptir.

1. Mumbai

Mumbai hindistan

Eski adıyla Mumbai, Maharashtra eyaletinde bir kıyı kentidir. Mumbai, 12.4 milyon nüfusa sahiptir ve Hindistan’ın en kalabalık şehri olmasının yanı sıra dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. Hindistan’ın finans merkezi olarak kabul ediliyor ve birçok gecekondu alanına rağmen, Mumbai, Hindistan’ın herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla milyarder yaşıyor. Bu durumda Mumbai’yi ülkenin en zengin şehri konumuna getiriyor. Bollywood doğdu ve burada büyüyor ve Hollywood’un yönetebileceğinden daha fazla film çıkartmak için dünyanın en büyük film yapımcısı olma yolunda çalışmalar burada devam ediyor.

Hindistan’ın en büyük 10 şehri yazımıza son verirken Hindistan’ın En Büyük 10 Şehri makalemize bakarak Hindistan’ın çok ilginç şehirlerini inceleyebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Haydar abat Ahmetabatta müslüman çoksanırım çünkü isimler Türkçe ve Hindistan’ın kültürü saygıları müslümanları andırıyor birde Allah’a peygambere inansalar süper olur zekiler fakat bazen boş şeye yapıyorlar Allah hidayet versin doğru yolu bulsunlar

 2. Beyzanur dedi ki:

  Ben de Hindistana gitmek istiyorum…

 3. İlknur Dikmen dedi ki:

  İleride çok gitmek istediyim ülke hindistan ve en çok görmek istediğim şehir mumbai

  1. Mustafa dedi ki:

   İnşallah emellerine ulaşırsın saygı değer hanımefendi

  2. Beyzanur dedi ki:

   Ben de Hindistana gitmek istiyorum…