Vücuttaki En Küçük Kemik Nerededir?

Vücudumuzdaki en küçük kemik üzengi kemiği olup bu kemik kulağımızda bulunur.

Vücudumuzun En Küçük Kemiği Nedir?

Normal bir insan vücut yapısında 206 adet kemik bulunmaktadır. Bu kemiklerin sayısı bebeklerde daha fazla olup yetişkin bir birey oldukları zaman bazı kemikleri birbirine kaynayarak kemik sayısı 206’ya düşmektedir. İnsan vücudunda var olan 206 adet kemiğin içinden en küçük kemik çekiç, örs, üzengi kemikleridir. Boyutundan dolayı bu kemiklerden bahsedilirken küçük kemik anlamına gelen kemikçik ifadesi kullanılır. İnsan iskeletindeki bulunan çekiç, örs, üzengi hangi organımızda bulunduğuna dair bilgi yarışmasında genel kültür alanında sorular bile gelmektedir. Çekiç, örs, üzengi kulağımızda bulunmaktadır.

Kulağımızda bulunan bu üç kemikten en küçüğü üzengi kemiğidir. Üzengi kemiği yaklaşık olarak 3 milimetre boyundadır. Bu konu hakkında bilgi yarışmalarında daha çok en küçük kemiğin hangi organda olduğu sorulmaktadır.

En Küçük Kemik Hangi Organımızdadır?

Vücudumuzdaki en küçük kemik kulağımızda bulunur. Kulağımız beş duyu organımızdan bir tanesi olup işitme görevini yerine getirmektedir.

En Küçük Kemik Kaç Mm’dir?

Vücudumuzda bulunan en küçük kemiğin üzengi olduğunu söylemiştik. Bu kemiğin boyutu yaklaşık olarak 3 mm civarındadır. 3 mm yaklaşık olarak bir pirinç tanesi kadardır. Bu durumda üzengi kemiğinin ne kadar küçük olduğunu gözler önüne sermektedir.

Kemikler

İnsan vücudunda yaklaşık 206 kemik bulunmakla birlikle bu kemikleri üçe ayırmaktayız. İnsan vücudundan bulunan kemikler:

 • Uzun kemikler,
 • Kısa kemikler,
 • Yassı kemikler

olmak üzere üçe ayrılır.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 4 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,75. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  bende anlamadım çekiç kemiği mi üzengi kemiğimi

  1. Editör dedi ki:

   Selamlar sayın ziyaretçimiz.
   Yukarıda belirttiğimiz gibi en küçük kemik kulağımızda bulunur ve bu kemik “Üzengi”dir.
   Saygılarımızla
   EnKucuk.com Ekibi

 2. Sümeyye dedi ki:

  Başta kücük kemiğin üzengi olduğunu söylüyo sonra çekiç diyo bişe anlamadım hangisi en küçük

  1. zeynep naz dedi ki:

   aynen çok saçma bende anlamadım