Vücuttaki En Küçük Kemik Nerededir?

Vücudumuzdaki en küçük kemik üzengi kemiği olup bu kemik kulağımızda bulunur.

Vücudumuzun En Küçük Kemiği Nedir?

Normal bir insan vücut yapısında 206 adet kemik bulunmaktadır. Bu kemiklerin sayısı bebeklerde daha fazla olup yetişkin bir birey oldukları zaman bazı kemikleri birbirine kaynayarak kemik sayısı 206’ya düşmektedir. İnsan vücudunda var olan 206 adet kemiğin içinden en küçük kemik çekiç, örs, üzengi kemikleridir. Boyutundan dolayı bu kemiklerden bahsedilirken küçük kemik anlamına gelen kemikçik ifadesi kullanılır. İnsan iskeletindeki bulunan çekiç, örs, üzengi hangi organımızda bulunduğuna dair bilgi yarışmasında genel kültür alanında sorular bile gelmektedir. Çekiç, örs, üzengi kulağımızda bulunmaktadır.

Kulağımızda bulunan bu üç kemikten en küçüğü üzengi kemiğidir. Üzengi kemiği yaklaşık olarak 3 milimetre boyundadır. Bu konu hakkında bilgi yarışmalarında daha çok en küçük kemiğin hangi organda olduğu sorulmaktadır.

En Küçük Kemik Hangi Organımızdadır?

Vücudumuzdaki en küçük kemik kulağımızda bulunur. Kulağımız beş duyu organımızdan bir tanesi olup işitme görevini yerine getirmektedir. Birçok bilgi yarışmasında soru olarak çıkmıştır.

En Küçük Kemik Kaç Milimetre’dir?

Vücudumuzda bulunan en küçük kemiğin üzengi olduğunu söylemiştik. Bu kemiğin boyutu yaklaşık olarak 3 mm civarındadır. 3 mm yaklaşık olarak bir pirinç tanesi kadardır. Bu durumda üzengi kemiğinin ne kadar küçük olduğunu gözler önüne sermektedir.

Kemikler konusundan sonra Küçük Kan Dolaşımı Nedir? konumuza gidebilirsiniz.

Kemikler

İnsan vücudunda yaklaşık 206 kemik bulunmakla birlikle bu kemikleri üçe ayırmaktayız. İnsan vücudundan bulunan kemikler:

 • Uzun kemikler,
 • Kısa kemikler,
 • Yassı kemikler

olmak üzere üçe ayrılır.

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 7 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

6 Yorum

 1. Hakan Ekin
 2. Anonim
  • Editör
 3. Sümeyye
  • zeynep naz
   • Anonim