Türkiye’nin En Küçük İli (Hem Nüfus Hem Alan Olarak)

En büyük ilimiz konumuza giderek hem nüfus hem alan olarak en büyük illerimizi öğrenebilirsiniz.

Yüzölçümü En Küçük İl

Yüzölçümü yani alan olarak en küçük ilimiz Yalova’dır. Yüzölçümü en küçük ilimiz olan Yalova aynı zamanda bir sahil kentidir. Birçok turizm etkinliği ile de tanınmaktadır. Yalova ili için büyük bir öneme sahip olan Yürüyen Köşk birçok turist tarafından ilgi çekmektedir. Bunun yanında kaplıcaları ile tanınan Yalova; kaplıca turizminde de önemli bir yere sahiptir. (Ayrıca bakınız: Yalova Plaka Kodu)

Yakın tarihimize baktığımız zaman Yalova’nın 06.06.1995 tarihinde il olduğunu görüyoruz. Daha önce İstanbul’a bağlı bir ilçe iken Yalova 1995 yılında il olmuştur. 1995 yılında il olan Yalova ülkemizin 77. ili olmuştur. Ayrıca Yalova’da Deniz Var mı? konumuza konumuza giderek Yalova hakkında ki diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yüzölçümü Küçükten Büyüğe İllerimiz

 1. Yalova: 847 km² yüz ölçümü ile Yalova Türkiye’nin en küçük ilidir.
 2. Kilis: 1427 km² yüz ölçümü ile Kilis Türkiye’nin ikinci en küçük ilidir.
 3. Bartın: 2080 km² yüz ölçümü ile Bartın Türkiye’nin üçüncü en küçük ilidir.
 4. Düzce: 2592 km² yüz ölçümü ile Düzce Türkiye’nin dördüncü en küçük ilidir.
 5. Osmaniye: 3195 km² yüz ölçümü ile Osmaniye Türkiye’nin beşinci en küçük ilidir.

Nüfus Olarak En Küçük İlimiz

Nüfus kıyaslaması yaptığımız zaman nüfusu en az olan ilimiz Bayburt’tur. 2019 yılı TÜİK verilerine göre adrese dayalı nüfus sayımı sistemi ile elde edilen veriler açıklanmıştır. Bu verilere göre Bayburt ilimizin nüfusu 84 bin 843 kişidir. Buda nüfus-şehir sıralaması yapıldığında Bayburt ilini nüfusu en az olan il olarak son sıraya götürmüştür. Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Bayburt ilinde de şehir nüfusu artıp kır nüfusu zamanla azalmaktadır. Bu durum kırsal bölgelerdeki hizmetlerin şehirde ki gibi olmamasından ve iş ihtiyacı gibi bazı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Bu yazımızda Türkiye’nin en küçük şehrinin yüzölçüm olarak Yalova; nüfus olarak en küçük ilin Bayburt olduğunu belirttik.

Bayburt’un Nüfusu Neden Azdır?

Bayburt ülkemizde olayların en az olduğu sakin ve çok güzel şehirlerden bir tanesidir. Bu güzelliğinin yanında ülkemizin en az nüfusa sahip ilidir. Bunun farklı sebepleri olsa da genel olarak sanayi alanın gelişmemesi yani iş imkanlarının eksikliğine, arazi yapısından kaynaklı faaliyetlerin kısıtlı olmasına, iklimi ve ulaşım imkanları olarak söyleyebiliriz. Bu durumdan dolayı da nüfus olarak en küçük ilimiz Bayburt‘tur.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

26 Yorum

 1. Burak
 2. Anonim
 3. 45667
  • Anonim
 4. sari
 5. Özgür Candost DEMİREL
 6. salih ÖZTÜRK
 7. salih ÖZTÜRK
 8. Anonim
  • Sana ne
  • Ayla
 9. Anonim
 10. Mahmut
 11. Anonim
 12. Merttttt
  • Editör
 13. Hale
  • Editör
 14. Anonim
 15. Anonim
 16. Metehan Yılmaz
  • Editör
  • Fadime
  • Mehmet
  • MertSami
 17. Melis