Dünya’nın En Küçük Hayvanı

Dünya’da irili ufaklı, kısalı uzunlu birçok canlı yaşamaktadır. Bu canlılara insan da dahil. Çünkü herkes aynı olmadığı gibi her canlı da aynı olmak zorunda değildir. Bu canlılar aleminde insanların dikkatini en çok çeken şeylerden bir tanesi de en küçük ya da en büyük canlıdır. En küçük canlıyı daha doğrusu dünyanın en küçük hayvanını anlatmak isteriz.

Dünyanın en büyük hayvanını görmek kolaydır. Kuzey Kutbu hariç her okyanusta yaşayan mavi balina, 180 ton ağırlığında ve kilometrelerce uzaktan duyulabilen bir kalp atışıyla tanınır. Bu balina aynı zamanda en büyük balina unvanına da sahiptir.

Ama Dünya’daki en küçük hayvan mı? En minik hayvanı açıklayabilmek için, öncelikle hayvan nedir sorusunu cevaplamamız gerekiyor.

HAYVAN NEDİR?

Bilim dilinde bir hayvan, birden çok hücreden oluşan bir organizmadır. Hücre, tüm canlıların yapı taşıdır. Bir insan vücudu trilyonlarca hücreden oluşur. Bakteriler gibi bazı organizmalar ise sadece bir hücreden yapılır. Bu bakteriler hayvan değildirler.

Bakteriler de dahil olmak üzere en basit tek hücreli canlılara prokaryot hücre denir. Bu hücreler çekirdek içermezler. Daha karmaşık yapıda ki hücrelerin bir çekirdeği vardır. Bunlara ökaryot hücreler denir. Tırtıldan aslana kadar her şey ökaryot hücreye sahip ve hepsi hayvan sayılır.

En Küçük Hayvan: Paedophryne Amauensis

Bu hayvan bir kurbağadır. Dünya’nın en büyük ikinci adası olan Papua Yeni Gine’de bilim adamları tarafından keşfedilmiştir. Paedophryne Amauensis hakkında bilgi:

  • Dünya’nın en küçük hayvanıdır.
  • Dünya’nın en küçük kurbağasıdır.
  • Dünya’nın en küçük omurgalı hayvanıdır.
  • Boyu yaklaşık 7.7 milimetredir. (Aşağıdaki balıkla boyu birbirine çok yakındır.)
  • 2009 yılında keşfedilmiştir.
  • Amerikalı bilim adamı tarafından keşfedildi.
  • Tropikal ormanda yaprak altında kamufle oldukları için bulmak oldukça zordur.

İşte sizlere Dünya’nın en küçük hayvanı Paedophryne:

dunyanin en kucuk hayvani Paedophryne

En Küçük 2. Hayvan

Bu en küçük hayvan su içerisinde yaşamakta. Zaten bu sebeptendir ki bu en küçük hayvan balık türünde yer almaktadır. Su içerisinde yaşayan en küçük balık olarak biliniyor, ki zaten balık dediğimizde aklımıza gelenler de genelde o sevimli mi sevimli yüzen küçük küçük balıklar değil midir?

Dünya’da günümüze kadar geçen zamanda keşfedilen bu en küçük balık Paedocypris Balığı’dır. Bu balığın boyutu yaklaşık bir sivrisinek boyutu kadardır. Bu Paedocypris balık türü 2006 tarihinde Endonezya’nın Sumatra adlı adasında keşfedildi. Bu balık türü dünyanın en küçük hayvanı, suda yaşayan en küçük hayvan ve aynı zamanda dünyanın en küçük balığı unvanına sahip olup sazangiller ailesine aittir. Bu balık 7.9 milimetre boyu ile Dünya’nın Omurgalı Sınıfında ki en küçük balık oluyor. Bu balık en minik hayvanlar arasında en ince ve şeffaf görünümlü en küçük balıktır. Bu yüzden görüntüsü ve küçüklüğü dikkat çeker.

en küçük hayvan, en küçük balık, en küçük hayvan nedir, en küçük hayvanın ismi

DÜNYA’NIN EN KÜÇÜK BALIĞI

Dünyanın en küçük hayvanlarından biri Paedocypris Balığı olan bu balık bataklıklarda bol asitli sularda yaşıyor. Bu küçük balığın yediği şey ise plankton yani bu balık plankton ile besleniyor. Lakin bu balık hakkında İngiltere’deki Kraliyet Akademisi bir makale yayımladı ve makalesinde bu balığın gelecekte nesli tükenebilecek olduğunu yani geleceğinin pek de parlak olmadığı yazıyordu. Bu balıkların yaşam alanları git gide küçülüyor. Bataklıkların tarla yapılması için kurutulması, ormanlardaki ağaçların kereste için kesilmesi ve de yangınlar sebebinden bu balığın yaşam alanları her geçen gün biraz daha küçülüyor.

Bu balıklar küçük olmaları sayesinde en sıkı, en zor şartlarda bile hayatta kalabiliyorlar. Mesela büyük kuraklık döneminde bu balıklar bataklığın kurumamış olan az sayıdaki bölgelerine çekiliyorlar. Paedocypris balığı küçük kalmak için diğer yetişkin balıklarda görülen özelliklere bürünmemiştir, zaten bu yüzden de beyninin etrafında kemik dokusu bulunmaz. Bu balıkların dişi olanları çok az sayıda yumurta taşımakta bu sebepten erkek olanlar yumurtaları teker teker döllemek zorundalar. Bu balık aynı zamanda sazangiller ailesine ait küçük bir balıktır.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

Bir Yorum Var

  1. Özgül Pamuk