En Küçük Hayvan (Bir balık)

En Küçük Hayvan

Dünya’da irili ufaklı, kısalı uzunlu birçok canlı yaşamaktadır. Bu canlılara insan da dahil. Çünkü herkes aynı olmadığı gibi her canlı da aynı olmak zorunda değildir. Bu canlılar aleminde insanların dikkatini en çok çeken şeylerden bir tanesi de en küçük ya da en büyük canlıdır. En küçük canlıyı daha doğrusu dünyanın en küçük hayvanını anlatmak isterim.

Bu en küçük hayvan su içerisinde yaşamakta. Zaten bu sebeptendir ki bu en küçük hayvan balık türünde yer almaktadır. Su içerisinde yaşayan en küçük balık olarak biliniyor, ki zaten balık dediğimizde aklımıza gelenler de genelde o sevimli mi sevimli yüzen küçük küçük balıklar değil midir?

Dünya’da günümüze kadar geçen zamanda keşfedilen bu en küçük balık Paedocypris Balığı’dır. Bu balığın boyutu yaklaşık bir sivrisinek boyutu kadardır. Bu Paedocypris balık türü 2006 tarihinde Endonezya’nın Sumatra adlı adasında keşfedildi. Bu balık türü dünyanın en küçük hayvanı olarak sazangiller ailesine aittir. Bu balık 7.9 milimetre boyu ile Dünya’nın Omurgalı Sınıfında ki en küçük balık oluyor. Bu balık en küçük hayvanlar arasında en ince ve şeffaf görünümlü en küçük balıktır. Bu yüzden görüntüsü ve küçüklüğü dikkat çeker.

En Küçük Hayvan Bir Balık 

Dünyanın en küçük hayvanı olan bu balık bataklıklarda bol asitli sularda yaşıyor. Bu küçük balığın yediği şey ise plankton yani bu balık plankton ile besleniyor. Lakin bu balık hakkında İngiltere’deki Kraliyet Akademisi bir makale yayımladı ve makalesinde bu balığın gelecekte nesli tükenebilecek olduğunu yani geleceğinin pek de parlak olmadığı yazıyordu. Bu balıkların yaşam alanları git gide küçülüyor. Bataklıkların tarla yapılması için kurutulması, ormanlardaki ağaçların kereste için kesilmesi ve de yangınlar sebebinden bu balığın yaşam alanları her geçen gün biraz daha küçülüyor.

Bu balıklar küçük olmaları sayesinde en sıkı, en zor şartlarda bile hayatta kalabiliyorlar. Mesela büyük kuraklık döneminde bu balıklar bataklığın kurumamış olan az sayıdaki bölgelerine çekiliyorlar. Paedocypris balığı küçük kalmak için diğer yetişkin balıklarda görülen özelliklere bürünmemiştir, zaten bu yüzden de beyninin etrafında kemik dokusu bulunmaz. Bu balıkların dişi olanları çok az sayıda yumurta taşımakta bu sebepten erkek olanlar yumurtaları teker teker döllemek zorundalar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 4 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,75. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Özgül Pamuk dedi ki:

    Küçük o öyle O ne kadar küçük ya benim tırnağından küçük neredeys.

YORUM YAZ