En Küçük ve En Büyük Kıta Hangisidir?

en büyük ve en küçük kıtalar haritada

En Büyük Kıta

Dünya’daki 7 kıtadan en büyüğü Asya kıtasıdır44 milyon 579 bin km² alana sahiptir. Bu alanla Dünyanın en büyük kıtası konumundadır.

Kıtalar Büyükten Küçüğe

 1. Asya (En büyük kıta)
 2. Afrika
 3. Kuzey Amerika
 4. Güney Amerika
 5. Avrupa
 6. Antarktika
 7. Avustralya (Diğer adıyla Okyanusya)

En Küçük Kıta

Dünya’daki en küçük kıta Avustralya kıtasıdır.

Bu kıtanın diğer adı Okyanusya kıtasıdır. 8 milyon 525 bin 989 km² alana sahip olup bu alanla Dünya’nın en küçük kıtası konumundadır.

Kıtalar Küçükten Büyüğe

 1. Avustralya (En küçük kıta)
 2. Antarktika
 3. Avrupa
 4. Güney Amerika
 5. Kuzey Amerika
 6. Afrika
 7. Asya

Nüfusa Göre En Büyük Kıtalar

 1. Asya – 4,055,000,000 (4 milyardan fazla)
 2. Afrika – 1,108.500.000 (1 milyardan fazla)
 3. Avrupa – 729.871.042 (Rusya’da dahil)
 4. Kuzey Amerika – 522.807.432
 5. Güney Amerika – 379,919,602
 6. Avustralya – 20.434.176
 7. Antartika – Yaz aylarında 4000’e kadar araştırmacı ve personel, kışın yaklaşık 1000 kişi var.

Dünya’da Kaç Kıta Var

Kıtalar Dünya üzerindeki kara parçalarına verilen genel isimdir. Adı üstünde kara parçaları dediğimiz zaman birbirinden çeşitli kriterler ile birbirinden ayrılması gerekmektedir. En küçük kıta ve en büyük kıta konusuna geçmeden önce sizlere kıtalar hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz. Dünya’da ki kıtalar birçok jeolog tarafından tartışılmış ve birçok coğrafi makalede bahsedilmiştir. Dünyada 7 kıta olduğu bizlere ilkokulda öğretilir ve en doğru bilgide zaten bunu kabul ederiz. Ama bazı uzmanlar kıtaların okyanuslar ile birbirinden ayrılması gerektiğini savunduğu için bazı kıtaları ayrı ayrı kabul etmemektedir. Örnek olarak bazı uzmanlar Asya ve Avrupa’nın ayrı kıtalar olmadığını savunurlar. Hatta bu kıtaları bir kabul edip Avrasya kıtası olarak isimlendirirler. Bazı uzmanlarda Güney Amerika ve Kuzey Amerika ayrımının doğru olmadığını savunurlar. Bu iki kıtayı tek bir kıta olarak kabul ederler ve bu kıtaya Amerika kıtası demektedirler. Ama şu anda Dünya üzerinde en çok uzman tarafından savunulan ve kabul edilen görüş Dünya üzerinde 7 kıta olduğudur. 

Hangi Kıtada Daha Çok Ülke Var

İnsanlar yerleşim değeri gördüğü her bölgeye tarih boyunca yerleşmişlerdir. Yerleşim yerlerini seçerken sıcaklık, iklim, bitki örtüsü, nem, tarım olanakları, su zenginliği, yer altı kaynakları gibi birçok etmeni göz önüne almışlardır. Şu anda Dünya üzerinde bulunan kıtalar da insanlar yaşasa da bir kıta vardır ki bu büyük kıta da hiçbir ülke yoktur. Bu kıta Antarktika’dır. Bunun sebebi Antarktika’nın buzlarla kaplı olmasıdır.

Diğer kıtaları incelediğimizde  Afrika kıtasında 54, Avrupa kıtasında 47, Asya kıtasında 44, Kuzey Amerika kıtasında 23, Avustralya kıtasında 14, Güney Amerika kıtasında 12 ülke bulunmaktadır. Antarktika kıtasında hiç ülke yoktur.

KITALARIMIZ

Asya

Asya dünyadaki en büyük kıtadır. Ayrıca Dünya’mızın yaklaşık yüzde 9’unu kaplamaktadır. Ayrıca yaklaşık 4.3 milyar insanın tahmini bir nüfusa ev sahipliği yapan yeryüzünde en kalabalık kıtasıdır. Bu büyük nüfus onu dünya ekonomisinin önemli bir parçası ve pazarı haline getiriyor.

Afrika

Afrika, dünyanın ikinci büyük kıtasıdır. Ayrıca nüfus açısından dünyadaki ikinci büyük kıtadır. Bu kıta yukarıda bahsettiğimiz gibi 54 ülkeden oluşur ve bir milyardan fazla insanın yaşadığı bir kıtadır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i bu kıtadadır.  Afrika, ekvatorun merkezinden geçerek yeryüzünün merkezinde yatıyor. Afrika iklimi büyük oranda tropikal iklimdir. Afrika’nın kuzey ve güney kesimleri ılıman iklim şartlarına sahiptir. Afrika, insanlığın doğum yeri olarak da düşünülür. Homo sapiens’in en eski fosilleri şimdiye kadar bu kıtanın doğu kesimlerinden bulunmuştur.

Kuzey Amerika

Kuzey Amerika, tamamen kuzey yarımkürede bulunan bir kıtadır. Kuzeyde Arktik okyanusu, doğuda Atlantik Okyanusu, güney ve batıda Pasifik Okyanusu, güneydoğudaki Güney Amerika ve Karayip Denizi ile çevrelenmiştir.. Kuzey Amerika, yeryüzünün yaklaşık yüzde 4.8’ini kaplar ve yeryüzündeki tüm arazinin yaklaşık yüzde 16.5’ini oluşturur. Kuzey Amerika yaklaşık 565 milyon insan yaşamaktadır. Dünya nüfusunun yüzde 7,5’i burada yaşıyor. Kıtadaki arazilerin büyük çoğunluğunu Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Grönland ve Meksika oluşturur.

Güney Amerika

Güney Amerika kıtasının topraklarının büyük bölümü Güney Yarım Kürede bulunur. Topraklarının bir kısmı ise Kuzey Yarım Kürede kalır. Batı tarafında Pasifik Okyanusu, kuzey ve doğu tarafında Atlantik Okyanusu, Kuzeybatı tarafında Kuzey Amerika ve Karayip Denizi vardır. 17.840.000 kilometre karelik bir alanı ve 3 milyondan fazla nüfusu olan bir alanla Güney Amerika, büyüklük açısından dördüncü en büyük kıta ve nüfus açısından beşinci sıradadır.

Güney Amerika, coğrafya ve biyoçeşitlilik bakımından çok zengin bir kıtadır. Hacim bakımından dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri de bu kıtada bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük yağmur ormanı olan Amazon ormanı, bu kıtada bulunmaktadır. Amazon yağmur ormanları, dünyanın hayvan ve bitki türlerinin önemli bir bölümünü bünyesinde yaşatmaktadır. Brezilya, Güney Amerika kıtasının ve nüfusun yarısından fazlasını elinde bulunduran en büyük ülkedir.

Antarktika

Antartika, dünyanın en güneyindeki kıtasıdır. Güney Kutbunu çevreleyen buzullardan oluşmuştur. 5000’den daha az nüfusa sahip olan Antarktika, dünyadaki en az nüfuslu kıtadır. Buzullardan dolayı da çok az bitki ve hayvan türü vardır. Antarktika ayrıca yeryüzündeki en soğuk kıtadır.

Avrupa

Avrupa, dünyanın ikinci en küçük kıtasıdır. Devasa Avrasya kıtasının en batısındaki yarımadasını oluşturmaktadır. Dünya yüzeyinin neredeyse yüzde 2’sini kaplayan Avrupa, dünya toplam arazisinin yüzde 6,8’ini kapsıyor. Avrupa neredeyse 50 ülkeye ev sahipliği yapmaktadır ve Asya ve Afrika’dan sonra dünyanın üçüncü en kalabalık kıtasıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 11’i Avustralya’da yaşamaktadır. Rusya, Avrupa’nın en büyük ülkesidir. Ayrıca Vatikan ise Avrupa kıtasının en küçük ülkesidir. Ayrıca sanayi devriminin başladığı yer de bu kıtadadır.

Avustralya

Avustralya kıtası tek bir ülke kıtasıdır. Ayrıca yedi kıtanın en küçüğüdür. Avustralya kıtası 7.617.930 km² bir alanı kaplamaktadır . Bu kıta, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu ile çevrilidir. Avustralya en az nüfuslu kıtalar arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük mercan resifi olan Büyük Set Resifi, Avustralya’da bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 8 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,13. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yaren dedi ki:

  Burada kıtalar hakkında gereken bilgiyi buldum. Bu yüzden teşekkür ederim. Bunun yanında birsey de belitmek istiyorum. Dün bir yayında gördüm. Antarktika kıtasından bir buzul parçası daha kopmuş hemde baya büyük bir parça acaba bu büyüklük sıralamasını etkilermi

YORUM YAZ