En Küçük Dinozor

En Küçük Dinozor

Yunanca anlam olarak korkunç kertenkele anlamına gelen dinozorlar 150 milyon yıl boyunca dünyada olan hayata egemen olmuş bir canlı türüdür. Dinozorlara korkunç kertenkele denmesinin sebebi geçmişte bilim adamlarının dinozorları tam olarak keşfedemeyip dinozorları bir kertenkele cinsi sanmalarından kaynaklanmaktadır. Dinozor nesli bilindiği gibi altmış beş milyon yıl öncesin de tükenmiş olup ama hala dinozorlar ile ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Çeşitli yapılan bilimsel araştırmalarda en küçük dinozor bulunmuştur. Bulunan bu en küçük dinozor Kanada da arkeologlar tarafından bulunmuştur. Alberta eyaletinde bulunan ve yaklaşık olarak 70 milyon yıllık olan yavru dinozor fosilinin boyu iki metre ile üç metre arasın da bulunmakta olup ayrıca bu dinozor fosilinin bir tavuğu andırdığı söylenmiştir.

Araştırmayı yürüten arkeologların arasında bulunan Calgary Üniversitesi öğretim üyesi olan Nick Longrich, bulunan dinozor fosilinin kuş özellikleri taşıdığını söyledi. Bugüne kadar yapılan arkeolojik araştırmalar arasında bulunan bu en küçük dinozor türü ile ilgili olarak verilen bulgularda ince ve uzun bacak yapısına sahip olduğu ve bacak yapısının aynı zamanda köpek balıklarının bacak yapısına benzediği de verilen bilgiler arasında. Dinozorun çene yapısının da kıskaçlı olduğu, kollar ise kısa ve kalın, pençelerinde büyük olduğu söylendi. Bu son bulunan en küçük dinozor türü ile ilgili olarak söylenenler arasında fosilin hayatına dair yeni veriler de bulunduğu söylendi.

 Bulunan En Küçük Dinozor Fosiline Verilen isim

Son zamanlar da yapılan araştırmalar sonucun da bulunan en küçük dinozor fosiline verilen isim, Albertonykus. En küçük dinozorun adı olan Albertonykus ile ilgili olarak çalışmalar devam etmekte. Calgary Üniversitesi öğretim üyesi olan Nick Longrich, dinozor fosili bulmak için çalışmaların devam ettiğini ve bu bölgede daha birçok dinozor fosili bulunacağını da sözlerine ekledi.

Albertonykus adı verilen ve en küçük dinozor fosilinin bulunduğu bölge Calgary yakınları. Bu yakınlar da oluşturulan ve kazı çalışmaları yapılan Red Deer kazı bölgesi. Ayrıca Kuzey Amerika da bugüne kadar yapılmış olan kazı çalışmaları için de ortaya çıkmış olan en küçük dinozor fosili.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.