En Küçük Dinozor

Dünya’nın En Küçük Dinozoru

Yunanca anlam olarak korkunç kertenkele anlamına gelen dinozorlar 150 milyon yıl boyunca dünyada olan hayata egemen olmuş bir canlı türüdür. Dinozorlara korkunç kertenkele denmesinin sebebi geçmişte bilim adamlarının dinozorları tam olarak keşfedemeyip dinozorları bir kertenkele cinsi sanmalarından kaynaklanmaktadır. Dinozor nesli bilindiği gibi altmış beş milyon yıl öncesin de tükenmiş olup ama hala dinozorlar ile ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Çeşitli yapılan bilimsel araştırmalarda en küçük dinozor bulunmuştur. Bulunan bu en küçük dinozor Kanada da arkeologlar tarafından bulunmuştur. Alberta eyaletinde bulunan ve yaklaşık olarak 70 milyon yıllık olan yavru dinozor fosilinin boyu iki metre ile üç metre arasın da bulunmakta olup ayrıca bu dinozor fosilinin bir tavuğu andırdığı söylenmiştir.

Araştırmayı yürüten arkeologların arasında bulunan Calgary Üniversitesi öğretim üyesi olan Nick Longrich, bulunan dinozor fosilinin kuş özellikleri taşıdığını söyledi. Bugüne kadar yapılan arkeolojik araştırmalar arasında bulunan bu en küçük dinozor türü ile ilgili olarak verilen bulgularda ince ve uzun bacak yapısına sahip olduğu ve bacak yapısının aynı zamanda köpek balıklarının bacak yapısına benzediği de verilen bilgiler arasında. Dinozorun çene yapısının da kıskaçlı olduğu, kollar ise kısa ve kalın, pençelerinde büyük olduğu söylendi. Bu son bulunan en küçük dinozor türü ile ilgili olarak söylenenler arasında fosilin hayatına dair yeni veriler de bulunduğu söylendi.

Bulunan En Küçük Dinozor Fosiline Verilen isim

Son zamanlar da yapılan araştırmalar sonucun da bulunan en küçük dinozor fosiline verilen isim, Albertonykus. En küçük dinozorun adı olan Albertonykus ile ilgili olarak çalışmalar devam etmekte. Calgary Üniversitesi öğretim üyesi olan Nick Longrich, dinozor fosili bulmak için çalışmaların devam ettiğini ve bu bölgede daha birçok dinozor fosili bulunacağını da sözlerine ekledi.

Albertonykus adı verilen ve en küçük dinozor fosilinin bulunduğu bölge Calgary yakınları. Bu yakınlar da oluşturulan ve kazı çalışmaları yapılan Red Deer kazı bölgesi. Ayrıca Kuzey Amerika da bugüne kadar yapılmış olan kazı çalışmaları için de ortaya çıkmış olan en küçük dinozor fosili.

En Büyük Dinozor

Dünya’nın en büyük dinozoru Argentinosaurus’tur. 77 ton ağırlık 40 metre yatay uzunluğu ve 20 metrede boyu vardır.

En küçük dinozor hangisidir?

En küçük dinozor Albertonykus’tur.

Dinozorların boyu kaç metredir?

En büyük dinozorun boyu yaklaşık 20 metredir.

En büyük dinozor hangisidir?

Dünya’nın en büyük dinozoru Argentinosaurus’tur. 77 ton ağırlık 40 metre yatay uzunluğu ve 20 metrede boyu vardır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap