En Küçük Çanak Anten

Bu yazımızda en küçük antenden bahsedeceğiz. Çanak antenler artık hepimizin hayatına girmiş her evin çatısında bulunan bir icattır. Televizyon izleme ihtiyacımızı yıllar önce eski tip antenlerle sağlardık. Gelişen ve değişen teknoloji bizlere çanak antenleri ve bunlara bağlı binlerce kanalı sunmaktadır. Ayrıca çok mükemmel görüntü kalitesi ile de eski tip antenleri unutmamız daha kolay olmuştur. Şimdi anten görevi gören bu mükemmel icadı sizlere anlatalım…

En Küçük Anten

Boyu: 11 cm

Genişlik: 6,5 cm

Kalınlık: 6 mm

Ağırlık: 80 gram

Özellik: Elektriksiz 70 kanal sinyali alabiliyor.

Şimdi gelelim telefon boyutlarındaki bu antenin hikayesine…Meksika Morelos Üniversitesinde bulunan uzmanlar diğerlerine göre belirgin farkları olan bir anten icat ettiler. Birçok testi başarıyla geçebilen bu antenin en belirgin özelliği şüphesiz boyutu. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bir telefon kadar olan anten 70 kanalın sinyalini alabiliyor. Ayrıca 28 kanal hafızası olan bu ufak anten şüphesiz ki gelişime muhtaçtır. Üniversite çalışanları da en küçük antenin gelişimi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtiyorlar. İşte en küçük uydu çanak anteni:

en küçük çanak anten en küçük uydu anteni kaç cm

Rakiplerinden Belirgin Farkları

En küçük anten diyebileceğimiz boyutlar daha önce yaklaşık olarak 30 cm-30 cm’ydi. Bu anten şüphesiz rakiplerinden çok daha küçük boyutlara sahiptir. Bu üretilen antenin seri üretime geçmesi ve tüm dünya da kullanılması için gereken adımlar üniversite çalışanları tarafından atılmış görünüyor. Bu antenin diğer antenlerden en büyük farkı ise elektriğe ihtiyaç duymamasıdır.

Çanak Anten Nedir?

Çanak anten uydu sinyallerini yakalayarak uydudan yayınları direkt olarak izlemenizi yarayan anten sistemidir. Çanak anten sinyalleri göndermek ve almak için kullanılan bir telekomünikasyon cihazıdır. Veri iletimi ve yayınlama için kullanılan bir antendir. Bir çanak antenin ilk işlevi, istediğiniz sinyallerini bilgisayar, televizyon ve diğer cihazlar tarafından kullanılabilecek elektrik sinyallerine dönüştürmesidir. Bu anten çeşitleri her türlü veri iletişimi için kullanılır. Sinyaller kilometrelerce kablo olmadan bir yere gönderilebilir. İlk çıkan çanak antenler oldukça büyüktü ama günümüzde çanak antenlerin boyu teknoloji ilerledikçe küçülmektedir.

Çanak anten uydu üzerinden gelen sinyalleri üzerinden LNB’ye yönlendirir. LNB üzerinden bu sayede TV kanal görüntüsü izlenebilir.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

Bir Yorum Var

  1. Anonim