Dünya’daki En Büyük Tavşan Hangisidir?

En Büyük Tavşan

2015 yılında Dünya’nın en büyük tavşanı ödülünü alan Darius isimli bir tavşan olmuştur. 2010 yılında Dünya’da bulunan en büyük tavşan olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir. Darius’un yaklaşık 1.3 metre boyunda olduğu ve ağırlığının da tam 22.3 kilo olduğu biliniyor. En büyük tavşan ödülünü alan bu tavşan ırkı merak ediliyor. Irkı Gümüş veya Argente olarak tahmin edilen bu tavşan boyutlarıyla ve ağırlığıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bu unvanı boyu ve kilosuyla ulaşan Darius’un en büyük rakibi ise yavrusudur. Yavrusunun kendisinden daha büyük olacağı düşünülüyor. En büyük tavşan genellikle Gümüş ırkından çıkıyor. Son zamanlarda oldukça ilgi toplayan bu ırk doğada veya tamamen doğal koşullarda beslenmeyle bu boyutlara sahip olabiliyor. Tavşanlar hakkında kısa bilgi:

  • Tavşanlar kemirgenlere benzer, çünkü sürekli büyüyen kesici dişleri vardır.
  • Tavşanlar otobur bir memelidir. (Otobur bitki ile beslenen demektir.) Bir tavşanın yiyeceği şeyler çok önemlidir. Yanlış yiyecek bir tavşanın ölümüne sebep olabilir.
  • Tavşanlar çok sıcağı sevmezler. Hatta çok sıcak olursa güneş çarpması yaşayabilirler.
  • Tavşanlar sosyal ve sevgi dolu hayvanlardır.
  • Tavşanlar çiğnemeyi sever.
  • Tavşanlar kış uykusuna yatmazlar.
  • Tavşanlar yaklaşık olarak 2 ila 11 kilo arasındadır.
  • Bir tavşanın ortalama yaşam süresi 8 ila 10 yıldır.
  • Tavşanların 28 dişi vardır.

 En Büyük Tavşan Irkının Özellikleri

Gümüş veya Argente tavşan ırkı oldukça büyüyebilen bir ırktır. Bu ırkın dört farklı rengi ve renklerine göre de özellikleri farklılaşabiliyor. Argente ırkı siyah, kahverengi, şampanya ve mavi renklerden oluşuyor. Farklı renklere sahip olan türlerinin en büyüğü genellikle şampanya renkli olan tavşanlar oluyor. Şampanya renkli tavşanlar mavi, siyah ve kahverengi olan tavşanlara göre daha fazla büyüyor. Aynı ırka sahip olmalarına rağmen şampanya renkli olanların özel bir ırk olduğu da düşünülüyor. Gümüş, Argente ırkı geçmiş zamanlarda tüyü ve postu için beslendiği biliniyor. Geçmiş zamanlarda çiftliklerle tüyü amaçlı beslenen bu ırk son yıllarda oldukça revaçta. Irkın özellikleri renkleri ile alakalı olarak çok çeşitlilik gösteriyor ve bu çeşitlilik büyüme oranlarını da oldukça etkiliyor. En büyük tavşan cinsi olarak bilinen bu ırk oldukça uzun süre hayatını sürdürebiliyor.

Argente Çeşitleri ve Bakımı

Argente cinsi tavşanların büyük boyutlara ulaşabilmek için özel bir beslenmeye sahip olmalıdır. Bu özel bakım için oldukça masraflı olan gümüş ırkı, yılda ortalama iki bin havuç ve bin elma tüketebiliyor. Bunların yanı sıra özel belli vitaminlere sahip tavşan mamalarıyla da besleniyor. Bu ırk bakıldığı takdirde bir köpek boyunu geçebiliyor. Bilinen en büyük tavşan olarak yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Bu ırkın başka bir özelliği ise dünyada bilinen en iri tavşan ailesine sahip olmasıdır. İyi bakım yapıldığında üreme ve büyüme faaliyetlerini hızlı olarak gerçekleştirebiliyor.

Darius’un Fotoğrafı

En büyük tavşan, dünyanın en büyük tavşanı, en büyük tavşan hangisidir? En büyük tavşan ırkı, en büyük tavşan ırkının özellikleri...

Tavşanlar

Tavşanlar kabarık tüyleri, kısa kuyrukları, bıyıkları ve uzun kulakları ile dikkat çeken memeli hayvanlardır. Dünyada 30’dan fazla tavşan türü vardır ve bu türler arasında bazı farklılıklar vardır.

Bahçenizde tavşan beslemek istiyorsanız yada merak ediyorsanız sizlere tavşanlar hakkında bazı bilgiler verelim.

Yaşam süresi

Tavşanlar sekiz ile on iki yıl arsında yaşayabilirler.

Bakımı

Tavşanlar günlük bakıma ihtiyaç duyar. Sizden onlarla sık sık ilgilenmenizi beklerler.

Sosyalleşme

Tavşanlar diğer tavşanlarla beraber olmayı severler. Bir tavşanınız varsa, ona bir eş almayı düşünebilirsiniz.

Kişilik

Tavşanlar zeki ve meraklıdır. Kazmak ve bir şeyleri oynamak en sevdikleri eğlenceler arasındadır, bu yüzden bir kafesin içinde veya dışında olsun, tavşanınızın meşgul olması için ona bol bol oyuncak alabilirsiniz.

Diyet

Tavşanlar oldukça hassas bir sindirim sistemine sahiptir. Bu yüzden tavşanı beslerken tavşan için uygun olan bir listeniz olması gerekir.

Ev hayatı

Tavşanlar tenha ve sessiz ortamları çok severler. Yani evinizde evcil köpek ya da kediniz varsa onunla çok iyi anlaşamayabilir.

Veteriner bakımı

Her aile evcil hayvanın bir bakımı olduğu gibi, tavşanınızın düzenli kontroller için veterinere gitmesi gerekir.

Dışarıda koruma

Eğer tavşanınız var ve dışarıda barınmasını sağlayacaksanız, yırtıcı hayvanlara karşı korunaklı bir alanda olmalıdır.  Sıcak günlerde bulunduğu barınma alanı serin tutulmalıdır.

Kaynakça:

https://www.vetmed.wsu.edu/outreach/Pet-Health-Topics/categories/miscellaneous-health-care-topics/is-your-bunny-healthy

Dünya’daki en büyük tavşan hangisidir?

Dünya’nın en büyük tavşanı Darius’tur. Boyu 1.3 metredir.

En büyük tavşan cinsi hangisidir?

Kimi zaman istisna olarak bazı tavşan ırkları diğer ırklardan daha büyük olabilmektedir. Genel olarak en büyük tavşan ırkı Argente’dir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap