1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz? 2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,50. )

En Büyük Stadyum

En Büyük Stadyum

Dünyanın en büyük stadı Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang da bulunan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu’dur.

1 Mayıs 1989 günü yapımı tamamlanan ve açılan bu çok amaçlı stadyum 207.000 metrekareden fazla yer kaplıyor ve 150.000 kişi kapasitesiyle dünyanın en büyük stadyumu olarak kayıtlardadır.
Bu sınırlar aşılabilir 200 bin civarına kadar çıkarılabilmektedir.

Hangi müsabakalar oynanıyor bu stadyumda?

Dünyanın en büyük stadı futbol olan bu stadda futbol maçları başta olmak üzere atletik etkinlikler dahilinde ve Arirang adlı kitlesel jimnastik ile birlikte kareografi ve dans festivali için kullanılmaktadır. Adını Pyongyang bölgesini ikiye bölen Taedong Nehri’ndeki Rungrado adlı adacıktan ve 1 Mayıs İşçi Bayramndan da almaktadır. Deniz kabuğuna benzeyen çatısında halkaya benzer 16 kemer var ve manolya çiçeğine benzemektedir. Bu stadyumun dış alanı da baya bir yer kapsamakta ve aynı zamanda Dünyanın en büyüm stadyum otogarına ve en büyük dinlenme salonuna sahip bir durumdadır.

Bu stadyumun kapasitesi hacmi nedir?

Dünyanın en büyük stadı 22.500 metrekareden geniş bir ana futbol sahası içermektedir. Kapladığı alan yaklaşık olarak 207.000 metrekare 2.2 milyon feet kadardır. Sekiz katlı yapısında bulunan çatısının yarım kubbeleri yerden 60 metre yaklaşık yüksektedir.

Ne tür etkinlikler düzenleniyor?

Dünyanın en büyük stadı erkesin tv ekranlarından izlediği ve beğenisini toplayan Arirang Mass Games adlı Guiness rekorlar kitabına girmiş ismi bu rekor ismi olarak onaylanmış dünyanın en büyük gösterisi için kullanıldı ve en çok bu yönüyle bilinmektedir. Harika gösteriden yazı, fotoğraf ve videolar hala yayınlanmaktadır.

Diğer büyük stadyumlar hangileridir?

Türkiye’de bulunan İstanbul Atatürk olimpiyat stadyumu en büyük stadyum olarak bilinmekte ve aynı zamanda şampiyonlar ligi finaline ev sahipliği yapmıştır öte yandan Galatasaray’ın kullandığı Türk Telekom arena başta olmak üzere fenerbahçenin kullandığı Ülker şükrü Saraçoğlu Arena ile son zamanlarda yeni açılan Beşiktaş vodafone Arenadır. İspanya da Real Madrid’in Stadyumu Barbebeu ve Barcelonanın stadyumu Camp nou’dur. İtalya liginde meazza stadı ve Almanya liginde ki bayern münih stadyumu Alyanz Arena büyük stadyumlara en büyük örnekler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ