En Büyük Sazan Balığı

En Büyük Sazan

Türkiye’de halk arasında özellikle tatlı su avcılığında en çok avlanan balıklar biri sazan… Halkımız tarafından en çok sevilen balık avlarından birisidir. Bunun sebebi bu balığın diğer tatlı su balıklarına nazaran daha kolay yakalanabilmesidir. Ama birçok kişi tarafından tercih edilmeyen bir balık olsa da ülkemizde bu balığı kıvamında pişirip lezzet şöleni yapan insanlar görmekteyiz. Zaman zaman ülkemizde haberlerde yakalanan büyük boyutlardaki sazan balıklarını görmekteyiz.

Sazan balığı yapısı itibariyle tatlı sularda yaşamaya adapte olmuştur. Ülkemizde derelerde ve göllerde çok miktarda bulunsa da bazı dere ve göllerde aşırı avlanmadan dolayı sayısı azalmıştır. Bazı göllerde ve barajlarda dip oltasıyla bile yakalanabildiği görülmektedir.

Türkiye’de Yakalanan En Büyük Sazan Balığı

Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı 30 kg’dır. Bu sazan balığının boyu ise 118 cm’dir. Bu balığı yakalayan Volkan Cansever ve ekibini tebrik ediyoruz. 30 kiloluk bu devasa sazan balığını kamışlı olta ile yakalayarak büyük bir başarıya imza atmışlardır. İşte Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı:

 

turkiyenin en buyuk sazan baligi

Dünyanın En Büyük Sazan Balığı

Dünyanın en büyük sazan balığı Tayvan’da yakalanmıştır. Tayvan’da yakalanan bu sazan balığı tamı tamına 127 kg’dır. Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı ile karşılaştıracak olursak bu sazan balığı Türkiye’dekinden yaklaşık 4 kat daha ağırdır. İki balıkçı arkadaşın büyük çabaları sonucunda yakalanan sazan balığı şu anda Dünya’da yakalanan en büyük sazan balığı olarak kayıtlara geçmiştir. 127 kg’lık bu sazan bir Dünya rekoru olarak kayıtlara geçmiştir. Aşağıdaki fotoğrafta iki arkadaşın sevincini yüzlerinden görebilirsiniz:

 

dünyanın en büyük sazan balığı, en büyük sazan avı

 

En Büyük Sazan Kaç Kilo

Yukarıda Türkiye’de ve Dünyada yakalanan en büyük sazan balıklarından bahsettik. Kayıtlara göre Tayvan’da yakalanan en büyük sazan 127 kilogramdır. Usta balık avcıları tarafından yakalanan bu devasa sazanın fotoğrafını paylaşalım:

En Büyük Sazan Avı

Sazan avı yapan Sportif Balık Avcıları çoğu zaman çekeceği balığın kilosunu ve boyunu bilemezler. Tayvan’da ava giden iki balık avcısı o gün Dünyanın en büyük sazanını yakalayacaklarını tahmin bile etmiyorlardı. Onlar için evdeki hesap çarşıya uymadı çünkü bu boyuttaki balık avcının oltasına hayatından kaç kere takılabilir ki?

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mete dedi ki:

  Hoş bir yazı olmuş. Bende 11 kiloluk sazan yakalamıştım. Gerçekten böyle büyük bir balık yakalamak çok zor. Bir insana 10 kiloluk balık belki hayatında bir kaç kez denk gelir.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Mete Bey,
   Sazan balıkları hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
   Sitemize her zaman bekleriz.
   Saygılarımla
   EnKucuk.com Ekibi