En Büyük Sazan Balığı

En Büyük Sazan

Türkiye’de halk arasında özellikle tatlı su avcılığında en çok avlanan balıklar biri sazan… Halkımız tarafından en çok sevilen balık avlarından birisidir. Bunun sebebi bu balığın diğer tatlı su balıklarına nazaran daha kolay yakalanabilmesidir. Ama birçok kişi tarafından tercih edilmeyen bir balık olsa da ülkemizde bu balığı kıvamında pişirip lezzet şöleni yapan insanlar görmekteyiz. Zaman zaman ülkemizde haberlerde yakalanan büyük boyutlardaki sazan balıklarını görmekteyiz.

Sazan balığı yapısı itibariyle tatlı sularda yaşamaya adapte olmuştur. Ülkemizde derelerde ve göllerde çok miktarda bulunsa da bazı dere ve göllerde aşırı avlanmadan dolayı sayısı azalmıştır. Bazı göllerde ve barajlarda dip oltasıyla bile yakalanabildiği görülmektedir.

Türkiye’de Yakalanan En Büyük Sazan Balığı

Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı 30 kg’dır. Bu sazan balığının boyu ise 118 cm’dir. Bu balığı yakalayan Volkan Cansever ve ekibini tebrik ediyoruz. 30 kiloluk bu devasa sazan balığını kamışlı olta ile yakalayarak büyük bir başarıya imza atmışlardır. İşte Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı:

 

turkiyenin en buyuk sazan baligi

Dünyanın En Büyük Sazan Balığı

Dünyanın en büyük sazan balığı Tayvan’da yakalanmıştır. Tayvan’da yakalanan bu sazan balığı tamı tamına 127 kg’dır. Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı ile karşılaştıracak olursak bu sazan balığı Türkiye’dekinden yaklaşık 4 kat daha ağırdır. İki balıkçı arkadaşın büyük çabaları sonucunda yakalanan sazan balığı şu anda Dünya’da yakalanan en büyük sazan balığı olarak kayıtlara geçmiştir. 127 kg’lık bu sazan bir Dünya rekoru olarak kayıtlara geçmiştir. Aşağıdaki fotoğrafta iki arkadaşın sevincini yüzlerinden görebilirsiniz:

 

dünyanın en büyük sazan balığı, en büyük sazan avı

 

En Büyük Sazan Kaç Kilo

Yukarıda Türkiye’de ve Dünyada yakalanan en büyük sazan balıklarından bahsettik. Kayıtlara göre Tayvan’da yakalanan en büyük sazan 127 kilogramdır. Usta balık avcıları tarafından yakalanan bu devasa sazanın fotoğrafını yukarıdadır.

En küçük hayvanın bir balık olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ilginizi çektiyse bu konumuza gidebilirsiniz.

En Büyük Sazan Avı

Sazan avı yapan Sportif Balık Avcıları çoğu zaman çekeceği balığın kilosunu ve boyunu bilemezler. Tayvan’da ava giden iki balık avcısı o gün Dünyanın en büyük sazanını yakalayacaklarını tahmin bile etmiyorlardı. Onlar için evdeki hesap çarşıya uymadı çünkü bu boyuttaki balık avcının oltasına hayatından kaç kere takılabilir ki?

Türkiye’de yakalanan en büyük sazan balığı kaç kilogramdır?

30 kg’dır. (Fotoğrafı yukarıda)

Dünya’da yakalanan en büyük sazan balığı kaç kilogramdır?

127 kilogramdır. (Fotoğrafı yukarıda)

Sazan balığı kaç kiloya kadar büyür?

Uzmanlara göre sazan balıkları ortalama 25-30 kilograma kadar büyüyebilir.

Sazan balığının pulları var mı?

Sazan balığının kendi içinde birçok çeşidi vardır. Bunların için pullu olan sazan balıkları da, pulsuz olan sazan balıkları da vardır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

2 Yorum

  1. Mete
    • Editör