En Büyük İlimiz

Türkiye Nüfusu Hakkında

Hem nüfus hem alan olarak en küçük ilimiz konumuza giderek küçük illerimizi öğrenebilirsiniz.

Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alır. Genç nüfusun fazla olduğu ve yaşlı nüfusun az olduğu bir nüfus değişim tablosu bulunur. Aktif olan çalışan genç sayısı fazladır. Bu nedenle Türkiye, dinamik yapılı ülkeler arasındadır. Ülke nüfusunun artış gösterdiği yerler genel olarak gelişmiş olan illerde mevcuttur. Bu illerin tercih edilmesinin sebebi sanayi, ticaret, fabrika ve iş imkanlarının yaygın olduğu iş alanlarının geniş olmasıdır. Türkiye’nin en büyük illeri nerelerdir diye sorulduğunda genel olarak bakılacak yerler nüfus açısından yüksek olan bölgelerdir. Nüfus artışının yüksek olduğu yer ile nüfus sayısının fazla olduğu yerler farklıdır.

Yüzölçümü En Büyük İlimiz

Doğu Anadolu Bölgesi genel olarak nüfus artışının yüksek olduğu bir yerdir. Fakat Marmara, Akdeniz, Ege gibi bölgeler nüfus sayısının fazla olduğu coğrafi bölgelerdir. Ülke nüfusunun en çok yığıldığı bölge ise Marmara bölgesidir. Sebebi ise; sanayi, fabrika, ticaret ve diğer çalışma sektörlerinin gelişmiş olmasıdır. Nüfus değeri bir ili en büyük yapmaz. Yüzölçümü büyük olan iller en büyük il olarak sayılır. Örneğin; yüzölçümü en büyük il Konya’dır. Konya, yayıldığı alan ve kapladığı yer bakımından yüzölçümü en büyük olan ildir.

Nüfus Olarak En Büyük İlimiz

Nüfus olarak en büyük olana ile bakacak olursak İstanbul’dur. Nüfus olarak en büyük il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kocaeli’dir. Bu sıralama, nüfusu en çok olan büyük ilden en az olan ile kadar yapılmıştır. Yüzölçümü olarak en büyük illere bakacak olursak; Konya, Sivas, Erzurum, Ankara, Antalya, Van, Mersin, Kayseri, Diyarbakır’dır.

Görüldüğü gibi en büyük iller yüz ölçümüne ve nüfus oranına göre değerlendirildi. Buna göre en büyük il diye sorulduğunda öncelik olarak nüfus sayısı ve yüz ölçümü aklımıza gelmelidir. Yüz ölçümü olarak en büyük il Konya, nüfus olarak en büyük il ise İstanbul’dur. Bir bölgedeki ilin en büyük ve gelişmiş olması için ekonomik ve kültürel faaliyetlerine bakılır. Sosyal faaliyetlerin geliştirildiği ve ekonomik kazancın sağlanması için iş sektörünün fazla olması gibi nedenler o bölgedeki ilin en büyük ve en gelişmiş olmasında etkilidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 3 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ