En Büyük İlimiz

Türkiye Nüfusu Hakkında

Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alır. Genç nüfusun fazla olduğu ve yaşlı nüfusun az olduğu bir nüfus değişim tablosu bulunur. Aktif olan çalışan genç sayısı fazladır. Bu nedenle Türkiye, dinamik yapılı ülkeler arasındadır. Ülke nüfusunun artış gösterdiği yerler genel olarak gelişmiş olan illerde mevcuttur. Bu illerin tercih edilmesinin sebebi sanayi, ticaret, fabrika ve iş imkanlarının yaygın olduğu iş alanlarının geniş olmasıdır. Türkiye’de en büyük il ve iller nerelerdir diye sorulduğunda genel olarak bakılacak yerler nüfus açısından yüksek olan bölgelerdir. Nüfus artışının yüksek olduğu yer ile nüfus sayısının fazla olduğu yerler farklıdır.

Türkiye’nin Yüzölçümü Olarak En Büyük İli Hangisidir?

Kısa Bilgi: Türkiye’nin yüzölçümü olarak en büyük ili “KONYA“dır.

Yüzölçümü bakımından en büyük ikinci şehrimiz “SİVAS“tır. (Ayrıntılı bilgi aşağıda)

Doğu Anadolu Bölgesi genel olarak nüfus artışının yüksek olduğu bir yerdir. Fakat Marmara, Akdeniz, Ege gibi bölgeler nüfus sayısının fazla olduğu coğrafi bölgelerdir. Ülke nüfusunun en çok yığıldığı bölge ise Marmara bölgesidir. Sebebi ise; sanayi, fabrika, ticaret ve diğer çalışma sektörlerinin gelişmiş olmasıdır. Nüfus değeri bir ili en büyük yapmaz. Yüzölçümü büyük olan iller en büyük il olarak sayılır. Örneğin; yüzölçümü en büyük il Konya’dır. Konya, yayıldığı alan ve kapladığı yer bakımından yüzölçümü en büyük olan ildir.

En Büyük İller Sıralaması

Aşağıdan yüzölçüm olarak en büyük 10 ilimizin listesini inceleyebilirsiniz.

 1. Konya ………….. 40.813 km² (En büyük ilimizdir)
 2. Sivas ……………. 28.567 km² (Yüzölçümü bakımından en büyük ikinci şehrimiz Sivas’tır.)
 3. Ankara …………. 25.402 km²
 4. Erzurum ………. 25.330 km²
 5. Van ………………. 22.983 km²
 6. Antalya …………20.790 km²
 7. Şanlıurfa ……….19.336 km²
 8. Kayseri ………… 17.109 km²
 9. Mersin …………. 15.512 km²
 10. Diyarbakır …..15.204 km²

Nüfus Olarak En Büyük İlimiz

Kısa Bilgi: Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ili “İSTANBUL“dur.

Nüfus olarak en büyük olana ile bakacak olursak İstanbul’dur. Nüfus olarak en büyük il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kocaeli’dir. Bu sıralama, nüfusu en çok olan büyük ilden en az olan ile kadar yapılmıştır. Yüzölçümü olarak en büyük illere bakacak olursak; Konya, Sivas, Erzurum, Ankara, Antalya, Van, Mersin, Kayseri, Diyarbakır’dır.

Hem nüfus hem alan olarak en küçük ilimiz konumuza giderek küçük illerimizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca illerin plakaları konumuza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Görüldüğü gibi en büyük iller yüz ölçümüne ve nüfus oranına göre değerlendirildi. Buna göre en büyük il diye sorulduğunda öncelik olarak nüfus sayısı ve yüz ölçümü aklımıza gelmelidir. Yüz ölçümü olarak en büyük il Konya, nüfus olarak en büyük il ise İstanbul’dur. Bir bölgedeki ilin en büyük ve gelişmiş olması için ekonomik ve kültürel faaliyetlerine bakılır. Sosyal faaliyetlerin geliştirildiği ve ekonomik kazancın sağlanması için iş sektörünün fazla olması gibi nedenler o bölgedeki ilin en büyük ve en gelişmiş olmasında etkilidir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

10 Yorum

 1. Grall
 2. isimsiz
  • Hahah
  • Anonim
  • Anonim
  • Acı Kavun
  • Anoni
 3. Anonim
 4. asdf
 5. azer