Dünyanın En Büyük Hayvanı Nedir?

En Büyük Hayvan Nedir?

Dünyanın en büyük ve en ağır hayvanı olan mavi balinaların boyları ortalama 30 metre ağırlıkları ise 180 tonu bulmaktadır. Ayrıca Mavi Balinanın saatteki hızları ise 45.50 km’yi bulmaktadır.

Okyanuslar insanlar için her zaman gizemli birer karakutu olmuştur. İnsanlar tarafından merak edilen deniz canlıları üzerine binlerce  uzman araştırma yapmış olsa da henüz okyanuslarda ve denizlerde keşfedilmeyen canlılar bulunmaktadır. Bu canlılar uzmanlar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Mavi balina uzmanların özel ilgi alanı olup mavi balinalara özel belgesellere bile rastlamanız mümkündür.


en buyuk hayvan, en büyük balina


En Ağır Balina Kaç Ton?

Mavi balinalar 200 tona kadar büyüyebilmektedir. Dünyanın en büyük işçi makinaları olan vinçler ortalama 125 tondur. Bunlardan daha büyük ağır ve büyüleyici olan bu gizemli hayvanlar göz kamaştırırlar.

Balinalar mı Dinozorlar mı Daha Büyük?

İnsanlık tarihinde dinozorlar en büyük canlılar olarak akıllara kazınsa  da şu anda dünyadaki en büyük canlı mavi balinadır. Tabi biz en büyük dinozordan bahsedelim. Giganotosaurus olarak adlandırılan dinozorların en büyüğü 8 tonu bulur. 8 ton mavi balinanın yanında devede kulak kalır demek en doğru ifade olur. Çünkü yetişkin mavi balinaların 200 tona kadar ulaştığını söyledik. Nesli tükenmiş olan bu dinozorların ağırlıkları ise mavi balinaları 18/1’i kadardır.

Mavi balinaların yaşam yerleri okyanustur. En fazla yaşadıkları yerler ise kuzey ve güney  okyanus bölgeleridir. Nesli tükenmekte olan bu mavi balinaların nesinin tükenmesinin önüne geçilmesi çok zor görülmektedir..

Mavi balinaların düşmanı tabi kide katil balinalardır. Çok tehlikeli ,korkutucu ve bir o kadar da vahşi olan katil balinalar. Bunlar bütün deniz memelerini yeme gücüne sahiptirler. Taki mürekkep balığından mavi yunuslara kadar.

Mavi Balinaların Beslenmesi

Mavi balinanın ise neler yediğine değinecek olursak onlarda  mikroskopla görünebilen planktonlardır. Kuzey denizinde ölü bulunan mavi balinanın midesinden bir ton plankton çıktığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca daha önce hazırlamış olduğumu dünyanın en küçük hayvanı isimli yazımıza bakabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Prenses dedi ki:

  Teşekürler araştırma ödevimde hep senin bilgilerini kullanıyorum

 2. Dila dedi ki:

  Teşekürler araştırma ödevimde çok yardımcı oldun❤️

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Dila Hanım,
   Araştırma ödevinize yardımcı olmamız bizim için güzel bir durum.
   Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla
   Enkucuk.com Ekibi

 3. Anonim dedi ki:

  Titanik 50 değil 52.000 ton dur