Dünyanın En Büyük Hayvanı Nedir?

En Büyük Hayvan Nedir?

Dünyanın en büyük ve en ağır hayvanı olan mavi balinaların boyları ortalama 30 metre ağırlıkları ise 180 tonu bulmaktadır. Ayrıca Mavi Balinanın saatteki hızları ise 45.50 km’yi bulmaktadır. Kısaca Dünya’da ve suda yaşayan en büyük hayvan hakkında bazı bilgiler:

 • Ağırlığı 180 tonu bulabilmektedir.
 • Uzunluğu 30 metreye kadar çıkabilmektedir.
 • Yaşam alanları okyanuslardır.
 • Mavi balinaların dişleri yoktur.
 • Memeleri hayvanlardır.
 • Dişleri bulunmaz.
 • Planktonlar ile beslenirler.
 • 80 yıla kadar yaşadıkları bilinmektedir.
 • Bilimsel isimleri Balaenoptera musculus’dur.
 • Bilimsel olarak tespit edilen en uzun boylu mavi balina 33,5 metre ve 190 ton ağırlındadır.
 • 80-90 yıl yaşabilirler.

Okyanuslar insanlar için her zaman gizemli birer karakutu olmuştur. İnsanlar tarafından merak edilen deniz canlıları üzerine binlerce  uzman araştırma yapmış olsa da henüz okyanuslarda ve denizlerde keşfedilmeyen canlılar bulunmaktadır. Bu canlılar uzmanlar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Mavi balina uzmanların özel ilgi alanı olup mavi balinalara özel belgesellere bile rastlamanız mümkündür.


en buyuk hayvan, en büyük balina


En Ağır Balina Kaç Ton?

Mavi balinalar 180 tona kadar büyüyebilmektedir. Dünyanın en büyük işçi makineleri olan vinçler ortalama 125 tondur. Bunlardan daha büyük ağır ve büyüleyici olan bu gizemli hayvanlar göz kamaştırırlar.

Balinalar mı Dinozorlar mı Daha Büyük?

İnsanlık tarihinde dinozorlar en büyük canlılar olarak akıllara kazınsa  da şu anda dünyadaki en büyük canlı mavi balinadır. Tabi biz en büyük dinozordan bahsedelim. Fosil kayıtlarına göre Giganotosaurus olarak adlandırılan dinozorların en büyüğü 8 tonu bulur. 8 ton mavi balinanın yanında devede kulak kalır demek en doğru ifade olur. Çünkü yetişkin mavi balinaların 180 tona kadar ulaştığını söyledik. Nesli tükenmiş olan bu dinozorların ağırlıkları ise mavi balinaları 18/1’i kadardır.

Mavi balinaların yaşam yerleri okyanustur. En fazla yaşadıkları yerler ise kuzey ve güney okyanus bölgeleridir. Nesli tükenmekte olan bu mavi balinaların neslinin tükenmesinin önüne geçilmesi çok zor görülmektedir..

Bu heybetli balinaların düşmanı tabi kide katil balinalardır. Çok tehlikeli ,korkutucu ve bir o kadar da vahşi olan katil balinalar. Bunlar bütün deniz memelerini yeme gücüne sahiptirler. Taki mürekkep balığından mavi yunuslara kadar.

Mavi Balinaların Beslenmesi

Mavi balinanın ise neler yediğine değinecek olursak onlarda mikroskopla görünebilen planktonlardır. Kuzey denizinde ölü bulunan mavi balinanın midesinden bir ton plankton çıktığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca daha önce hazırlamış olduğumu dünyanın en küçük hayvanı ve kaplanlar isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Balina bir Balık mıdır?

Balinalar memelidir. Balık bir familya ismidir. Memeliler ile balıklar birbirinden farklı familyalar olduğu için balinalar bir balık değildir. Balıklar ile balinaların birbirinden bazı farkları:

 • Balinalar sıcak kanlıdır. Balıklar soğukkanlıdır.
 • Balinalar akciğerler solunumu yaparlar ama balıklar sudan hava almak için solungaçlarını kullanır.
 • Çoğu balık türü(bazı istisnalar hariç) yumurta ile ürerler. Memeliler ise doğum ile ürerler.
 • Bir balinanın kuyruğu aşağı yukarı hareket eder. Bir balığın kuyruğu ise bir yandan diğer yana hareket eder.

Deniz Kirliliğine Dikkat Etmemiz Gerekiyor

Mavi balinaların ve diğer deniz canlılarının geleceğini korumak için deniz kirliliğine dikkat etmemiz gerekir. Deniz kirliliği denizde yaşayan canlıların hayatını tehdit eder. İnsanlar çevre kirliliğine devam ederse deniz de bulunan canlı türleri zamanla yok olabilir. Ayrıca deniz kirliliği arttıkça bulaşıcı hastalıklarında artması bir ihtimaldir.

Balinalar bir balık mıdır?

Hayır balinalar memelidir. Balık ve memeli farklı familyada yer alır.

Dünyanın en büyük hayvanı nedir?

Mavi balinadır.

Suda yaşayan en büyük canlı nedir?

Suda yaşayan en büyük organizma da Mavi Balina’dır.

Mavi balinalar ne kadar yaşar?

Mavi balinalar 80-90 yıl yaşayabilir.

Mavi balina nerede yaşar?

Mavi balina Arktik okyanus dışında tüm deniz ve okyanuslarda yaşayabilir.

Balinalar neden kansere yakalanmaz?

Balinaların kansere yakalanmadığı birçok bilim insanı tarafından açıklanmıştır. Ama neden kansere yakalanmadığı ile alakalı kesin bir bilimsel bilgi yoktur.

Mavi balina memeli midir?

Evet mavi balina memelidir. Akciğer solunumu yaparlar.

Kaynak olarak kullandıklarım: https://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=2536

https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/group/whale-facts/

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 9 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

4 Yorum

 1. Prenses
 2. Dila
  • Editör
 3. Anonim