En Büyük Fare (En İtici)

En Büyük Fareler

Dünyanın en büyük ve birçok insan için en itici hayvanları farelerdir. Aslında fareler en küçük metobolizmalardan bir tanesidir. Küçük olmalarından ziyade bir o kadar da itici hayvanlardır.

Çöplüklerde, lağımlarda ahırlarda, tarlalarda; yaşayabilecekleri, yiyecek bulabilecekleri her yerde görülmektedir. İnsanları ürküten bu canlılar ne  kadar zarar vermeseler de görünümlerinden kaynaklanan bir iticilikleri bulunmaktadır.yaşadıkları yerlere göre değişik cinsleri, türü olan 18 çeşit fare vardır. Bunlardan en büyükleri ise kapibaralardır.

Dünyanın En Büyük Faresi

Dünyanın en büyük faresi Kapibaralardır. Kapibaralar Amerika’da yaşamaktadır. Boyları ortalama 150,160 cm arasındadır kiloları ise 118 kg’a kadar ulaşmaktadır. İnsanların genelinden daha ağır olan bu fareler gövdeleri gereği bir o kadar da fazla yemeğe ihtiyaç duymaktadır.

Normal bir farenin günlük yemek ihtiyacı 400-500 gramdır. Tabi ki kapibaralar normal bir fareden 6 katı daha fazla yemeye ihtiyaç duyuyorlar. Buda Dünyanın en büyük faresi unvanına sahip Kapibaralar içinse normal bir değerdir.

Kapibaralar yılda 6 ve ya 7 de defa yavruladıkları gözlemlenmiştir.Her defasında 8,12 arası yavru olduğu görülmüştür. Yeni doğan kapibaraların yavruları ise normal ana farelerin iki katı büyüklüğündedir.

Bilindiği üzere fareler çok hızlı hayvanlardır.Bir yerden bir yere geçerken eğer dikkatinizi oraya vermez isek geçtiklerini fark edemeyiz bile. Tabi ki bu kapibaralar için geçerli değildir. Ağırlıklarından istinaden çok hızlı koşamazlar ama tabi ki de bir kaplumbağa kadar da yavaş değildir.

Türkiye’deki En Büyük Fare

İstanbul akvaryumda bulunan 2 tane ana kız olan kapibaralar ziyaretciler tarafından fazlasıyla yoğun ilgi görmektedir. Fareler ne kadar itici hayvanlar olarak tanımlansa da bu denli büyük bir fareyi görmek insanları heyecanlandırmaktadır.

Farelerin Doğadaki Yeri

Gelelim fare düşmanlarına…Farelerin yaşam dengesine ve ekosistemdeki yerine değinecek olursak onları avlayan avcılar Kuzgun, kartal ,akbaba, şahin, kerkenez  ve yırtıcı olan bir çok kuştur.

Bunların dışında tarlalara zarar veren insanlara hastalık bulaştırılan bu hayvanlar insanlar tarafından  istenmeyen metobolizma haline geldi.İnsanlar zehirleyerek tuzaklayarak ve yapıştırıcı kullanarak öldürdüklerini görmekteyiz..

Avlanmadıkları zarar görmedikleri sürece yaşamları 2 yıl sürmektedir. Bu iki yıllık sürede arkalarında kocaman bi sülale bırakmaktadırlar. Bir çift fare 2 yılda ortalama 180,220 arası yavru bırakmaktadır. Balıklar kadar yavru yapmasalar da soyları tükenme olasılığı çok düşüktür.

En Büyük Fare Fotoğrafları


dunyanin en buyuk faresi resmi


en buyuk fareler


en buyuk fare


en buyuk fare yakalandi resimleri fotoğrafı


en buyuk fare kapibara


 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )

5 Yorum

  1. Berkay 2 Ekim 2018
  2. Beyzacik 31 Ocak 2018
    • Editör 26 Temmuz 2018
  3. Demet 21 Ağustos 2017
    • Editör 26 Temmuz 2018

Yorum Ekle