En Büyük Boynuzlu Sığır

En Büyük Boynuzlu Sığır

Lurch  adlı 95.25 cm boynuzları olan resimde gösterdiğimiz bu sığır rekorlar kitabına en büyük boynuzlu sığırı olarak ismini yazdırmıştır. Ama ne yazık ki boynuzlarının kurbanı olmuş, bir tanesinin alt kısmında sonradan oluşan kanserden dolayı 2010 yılında ölmüştür.

Normal bir sığırın ortalama boynuz büyüklüğü 20-30 santimdir. 3 katı daha büyük olan Amerika’da yaşamış bu hayvan insanların dikkatini fazlasıyla çekmiş adeta şaşırtmıştır.

Sığırlar

Eskilerden günümüze kadar insanların sığırlardan bir çok faydası olduğu bilinmekte, görülmektedir. En başta sütünden,etine derisinden, gübresine yoğurdundan, peynirine kadar bir çok köylü geçimini bu yoldan sağlamaktadır. Bunların dışında eti için daha özel beslenen sığırlar vardır. Bunlara da kasaplık sığır denir.  5 veya 6 yaşına geldiklerinde en etli zamanında olur ve mezbahaneler de kesilir. Hayvancılıkta sığırların daha verimli olabilmesi için daha sağlıklı ve daha planlı olunması önemlidir. İşletmenin devamlılığı verimin fazlası için bu çok önemlidir.

Yılda yaklaşık 1.000.000 hayvan kesilen Ülkemiz de en fazla büyükbaş hayvan mezbahanenin yolunu tutmuştur. İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde üretim her bölgede olduğundan daha fazladır. Bunun sebebi ise iklim ve yer şekillerinin tarımsal açıdan olumsuz etkilenmesine bağlıdır. Kırlarda, meralarda otlanan hayvanlar ahırlarda özel yemlerle beslenen hayvanlar kadar verimli olamamaktadır. Bu gün Ülkemize baktığımız da en fazla besi hayvancılığı sığır üzerinedir. Bir çok büyükbaş hayvanın bol süt verdiği aşikardır. Ama iyi beslenmiş ıslah edilmiş bir sığırın yılda 500-600 kg sütü çıkar. Sığır üretiminde başarısız olması durumunda damızlık sığırlar başka Şehirlerden veya Ülkelerden getirilip melez ırklar üretilmektedir. 9.5 ay gebeliği süren sığırlar yılda bir yavru anca verebilirler.

Sığırların diğer bir özellikleri ise güçleridir. Traktörlerin olmadığı yada giremedikleri bölgelerde sığırlar faaliyet göstermektedir. 9.000 kg kadar ağırlık çekebilirler.

Sığır gübreleri tarlalarda, bağlarda, bahçelerde daha verimli ürün almak için kullanılmaktadır.

NOT;

Ülkemizde 8 çeşit sığır ırkı bulunmaktadır.

Dünyada ise 300 çeşit sığır ırkı vardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ