Dünyanın En Büyük Balinası

Dünyada ki en büyük balina Mavi Balina‘dır.

Mavi Balinanın Rekorları

En büyük dilli hayvan Mavi Balina’dır. Dili yaklaşık 2.7 tondur.

En büyük ağızlı hayvan Mavi Balina’dır. Yaklaşık 90 ton su alır.

En büyük kalpli hayvan Mavi Balina’dır. Yaklaşık 600 kg kalbi vardır.

En hızlı kilo alan hayvan Mavi Balina’dır. Yavrular her gün yaklaşık 90 kg alır.

En fazla yemek yiyen hayvan Mavi Balina’dır. Yetişkim Mavi Balina günde yaklaşık 3,4 ton kril yemektedir.

En güçlü sese sahip hayvan Mavi Balina’dır. Jet motoru kadar güçlü ses çıkarabilir.

En büyük memeli hayvan Mavi Balina’dır.

Denizlerde yaşayan en büyük hayvan Mavi Balina’dır.

En ağır hayvan Mavi Balina’dır. 160 tona kadar çıkabilmektedir.

Mavi Balina’nın Özellikleri

Not: Mavi Balina bir balık değildir. Mavi Balina bir memelidir.

Alem : Hayvanlar
Şube : Kordalılar
Sınıf : Memeliler
Takım : Balinalar
Alt Takım: Dişsiz Balinalar
Familya : Oluklu Balinagiller
Bilimsel Adı : Balsenoptera musculus
Kullanılan Adı : Mavi balina
Diğer isimler): Kuzey, Güney, Pygmy
Grup : Memeli
Tür Sayısı: 3
Yer: Dünya çapında okyanuslar
Renk : Gri, Mavi, Beyaz, Siyah
Cilt Tipi : Pürüzsüz
Boyut (metre) : 25m – 30m
Ağırlık : 100 ton – 160 ton
Yeme : Etobur
Genellikle Yedikleri : Planktonlar, Küçük Balıklar
Avcılar: İnsanlar, Katil Balinalar
Yaşam Tarzı : Günlük
Grup Davranışı: Yalnız
Yaşam Süresi: 30 – 45 yıl
Cinsel Olgunluğun Yaşı: 10-15 yıl
Gebelik süresi: 11-12 ay
Koruma Durumu : Nesli tükenmekte
Tahmini Nüfusu: 20.000’den az
En Büyük Tehdit: İklim değişikliği
Gerçek: Dünyanın en büyük hayvanı!

 

Mavi Balinalar Hakkında İnanılmaz Gerçekler

 • Blue Whale (Mavi Balina), şimdiye kadar dünyada yaşayan en büyük hayvan türüdür.
 • Tek bir yetişkin mavi balina günde 36,000 kg kril tüketebilir.
 • Genellikle dalış yaparak yiyeceklerini yakalarlar ve yaklaşık 500 m derinliğe inerler.
 • Balinanın ağzı,  planktonu sudan filtrelemesine yardımcı olmak için kıllarla kaplıdır.
 • Her lokmasında bu balina 5.000 kg su ve plankton kadar ağzına alabilir.
 • Mavi balina derin su avcısı olmasına rağmen, nefes almak için denizin yüzeyine gelmelidir.
 • Mavi balinalar bazen küçük gruplar halinde yüzerler, ancak genellikle tek başına veya çiftler halinde yüzerler.
 • Bunlara rağmen, bu zarif yüzücüler okyanusta ortalama 8km/s ile yüzebiliyor ve 30km/s’nin üzerinde hızlara erişebiliyorlar.
 • Onları duyamıyoruz ama mavi balinalar, gezegendeki en yüksek sesli hayvanlardan biridir ve düşük frekanslı sesler ile iletişim kurarlar. İyi koşullarda mavi balinaların 1,600 km’ye kadar birbirlerini duyabileceği düşünülmektedir.
 • Mavi balinaların avcıları azdır ancak köpek balıkları ve katil balinalar tarafından saldırılara maruz kaldıkları bilinmektedir ve çoğu balina büyük gemi çarpmalarından dolayı yaralanır veya ölürler.
 • Balinaların duygular hissettiği düşünülmektedir .
 • Mavi balinalar şu anda Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Listesinde nesli tükenmekte olan hayvan olarak sınıflandırılıyor. Sadece 10,000-25,000 mavi balinanın kaldığı tahmin ediliyor.

Mavi Balina Sınıflaması ve Evrimi

Mavi Balinalar, dünya genelinde subtropikal iklim bölgelerinde ve kutup sularında bulunan muazzam büyüklüğe sahip balina türüdür. Mavi Balinalar, yalnızca dünyanın en büyük hayvan türü değil, aynı zamanda şimdiye kadar var olan en büyük canlı olduğu düşünülüyor. Mavi Balinanın üç alt türü vardır. Bunlar Northern Mavi Balinalar, Southern Mavi Balinalar ve Pygmy Mavi Balinalardır. Dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinalar ortalama 24 metrelik bir uzunluğa kadar ulaşmaktadır. Son 100 yıldır insanlar tarafından avlanmasından ötürü büyük ölçüde sayıları azalmıştır. Mavi Balinalar artık yasal olarak korunuyor ve 1970’lerden beri kasıtlı olarak yakalanmamış olmasına rağmen sayıları doğal aralığının çok altına düşmeye devam ediyor.

Mavi Balina Anatomisi ve Görünümü

Mavi Balinalar, suyu kolaylıkla iki yana ayırabilen, ince ve dar, oldukça uzun bir gövdeye sahiptir. Tüysüz derileri pürüzsüz ve grimsi mavi renktedir. Boğazlarında yemek esnasından daha çok açılmasını sağlayan muazzam bir yapı vardır. Yani Mavi Balinalar beslenirken normal boyutunun dört katından daha fazla ağzını açabiliyor. Mavi Balinanın büyük kuyruğu düzdür ve vücutlarını suyun içinden itmeye yardımcı olur. Akrabaları gibi, Mavi Balinalar da büyük kafalarının üstünde, akciğerlerinde ki kirli havayı ve deniz suyunu çıkarmak için kullanılan iki deliği vardır.

Mavi Balina Dağılımı

Mavi Balinalar, hem kutup hem de tropikal sularda bulunur ve yılın farklı zamanlarında ikisi arasında göç ederler. 3 türü bulunan mavi balinaların yaşam alanlarını inceleyelim: Kuzey Mavi Balinalar, Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik Okyanuslarının zengin, muazzam sularında yaşıyorlar. Burada, güney yarımkürede Ekvator’un diğer tarafında Güney Mavi Balinalar bulunuyor. Güneyde Pygmy Mavi Balinaları bulunsa da Güney Pasifik’le birlikte Güney Hint Okyanusu bölgelerinde de görülmektedir.

Mavi Balina Davranışı ve Yaşam Tarzı

Yavruları bulunan dişi Mavi Balinalar hariç diğer Mavi Balinalar, ara sıra beslenmek için gruplar halinde toplandığı bilinen hayvanlardır . Bu muazzam hayvanlar, özellikle kış aylarında üreme mevsimi boyunca birbirleri arasında iletişim kurmak için çeşitli sesler (şarkı olarak bilinirler) kullanırlar. Mavi Balinalar ayrıca, suyun yüzeyinden derin dalış yapmak için kuyruklarını kullanıyorlar, 200 metreye kadar aşağıya doğru denize inecek kadar gücü kuyruklarından alabiliyorlar.

Mavi Balina Beslenme

Mavi Balina, uygun dişi olmadığı halde, krill ve küçük kabukluların oluşturduğu deniz ürünlerini ve ara sıra küçük balıkları yiyen etçil bir hayvandır . Mavi Balinalar, geniş ağızları sayesinde suyu ağzının içine alıyor ve azını kapatıyor. Su daha sonra dışarı atılıyor ancak binlerce küçük canlı, ince plakalar tarafından tutuluyor. Dada sonra ise bunlar yutuluyor. Yaz aylarında Mavi Balinalar’ın muazzam miktarda yediği bilinmesine rağmen, kışları ısınmak için daha sıcak sulara göç ederken neredeyse hiçbir şey yemezler.

Mavi Balina’ya Karşı Tehditler

Muazzam boyutu nedeniyle bir yetişkin Mavi Balina, nadir durumlar hariç hiç bir deniz canlısı için av olabilecek boyutta değildir. Mavi Balina yavruları, Katil Balinalar tarafından avlanır. Bu kadar büyük bir hayvanı yakalamak ve öldürmek için ekip çalışması yaptıkları görülmüştür. Ancak, 1800’lü yıllarda Mavi Balina avı daha teknik bir zıpkın icadı ile başladığında, Mavi Balinalar için en büyük sıkıntı başladı. Giderek daha iyi teknolojilerle birlikte durum 1900’lü yıllarda arttı ve küresel Mavi Balina nüfusunu azalttı; uluslararası bir yasağın sonunda 1960’larda kendilerine bir miktar koruma sağlamasına neden oldu. Şu anda avlanması yasak hayvanlardan birisidir.

Mavi Balinaların İlginç Gerçekleri ve Özellikleri

Mavi Balinalar, gezegenin en büyük hayvanıdır; sayısız organın başka herhangi bir hayvandan çok daha büyük olduğu anlamına gelir. Tamamen yetişkin bir Mavi Balinanın sadece bir nefesiyle yaklaşık 2.000 balonu dolduracak kadar hava almaktadır. Ayrıca, Mavi Balinalar’in kalbi o kadar büyük ki , ana damarları insanın rahatça yüzmesine yetecek kadar büyük olmakla birlikte, küçük bir araba ile aynı büyüklüktedir.

İnsanlarla Mavi Balina İlişkisi

Tarihsel olarak baktığımızda insanların, mavi balinaları avlaması mümkün değildi. Avcılık için daha iyi tekneler ve aletlerle Mavi Balinaların yakalanması Kuzey Atlantik’te 1868’de başladı. Bu av tekniklerinin Dünyaya yayılması 19. yüzyılın başlanda oldu. 1966’da, mavi balinalar, dünya çapında nüfusu azaldıktan sonra avdan korunmuştur ve İspanya kıyılarında 1978’den beri kasıtlı olarak yakalanan bir Mavi Balina olmamıştır. Günümüzde insanlar, dünya çapında balina gözlemi için geziler düzenlemekte ve bu büyük balinaları hayranlıkla izlemektedir.

Mavi Balina Koruma Durumu ve Bugünkü Yaşamı

Yüz yıl önce Mavi Balinalar nüfusunun kabaca 200.000’den yüksek olduğu ancak avlanmaya bağlı olarak sayıların 10’da 9 oranında azaldığı tahmin edilmektedir. IUCN tarafından koruma altına alınan Mavi Balınalar artık avlanmasa da bazı durumlardan dolayı ölmektedir. Artık avlanmasalar da (ve bazı bölgelerdeki nüfusun artmakta olduğu düşünülse de), mavi balinalar gemilere çarparak öldüğü ya da yaralandığı görülmüştür.

Mavi Balinalar Gerçek Devler

Okyanus’u ilk kez seyrettiğinizi, daha önce hiç görmediğiniz bir yere gittiğinizi düşünün ve teknenizin yanına suya bakın ve resimdeki bu Balinayı gördüğünüzü düşünün. Özellikle daha önce görmediğiniz ve neler yapabileceğini bilmediğiniz için biraz korkmuş olabilirsiniz. Bu canlının insanları mı yediğini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak korkmanıza gerek yok bu muazzam hayvan sadece bir balinadır.

Eski denizciler bu dev okyanus memelileri ile bazen karşılaştılar ve ezici büyüklüğü ve güçlü kuyrukları yüzünden korktular. Bu büyük, gizemli yaratıkları ilk kez gördüklerinde hissettikleri korku ve dehşeti o an anlatmak mümkün değildir. Bugün ise Mavi Balinaları insanlara karşı neredeyse zararsız olduğunu biliyoruz ve bizimle oldukça ortak noktaları vardır. Onlar da havaya muhtaç olan sıcak kanlı memelilerdir.

 

 

İşte mavi balina:

en buyuk balina

 

en buyuk balina okyanus

 

dunyanin en buyuk balinasi

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap