Dünya’ın Ve Türkiye’nin En Büyük Meydanı 2020

Dünyanın En Büyük Meydanı Nerede?

Endonezya’da buluna Merdeka isimli meydan dünyanın yüz ölçümü olarak en geniş ve en büyük meydanıdır. Genişliği 1.000.000 m² olup içinde birçok tarihi eser ve müzeler bulunur. Dünyanın ikinci büyük meydanı olan Praca Dos (ayçiçeği)  570.000 m² olup bu meydanın 430.000 m² daha büyüğüdür. Bu kadar büyüklükteki bir meydanın insanlar için muhteşem bir sosyal aktivite olması aşikardır. Meydanın tam ortasında bulunan kule ise insanlara tüm kenti seyrettirir. 132 m² olan bu kule Eyfel kulesinden sonra en büyük anıttır. Yine aynı zamanda meydanda bulunan İstiklal camisi arkeolojik ve etnografik koleksiyonlar bulunmaktadır. Kısa bilgi:

  • Dünya’nın en büyük meydanı: Endonezya’da buluna Merdeka meydanıdır.
  • Türkiye’nin en büyük meydanı: Kayseri’de bulunan Cumhuriyet meydanıdır.
  • İstanbul’un en büyük meydanı: Bağcılar meydanıdır.
  • Avrupa’nın en büyük meydanı: Polonya’da bulunan Rynek Glowny meydanıdır.
  • Çin’in en büyük meydanı: Tiananmen meydanıdır.

İşte Merdeka Meydanı:

dünyanın en büyük meydanı türkiyenin en büyük meydanı türkiyenin en büyük meydanı neresi

Türkiye’nin En Büyük Meydanı Neresi?

İç Anadolu bölgemizde bulunan Kayseri vilayeti 121.000 m² olup ülkemizin en büyük meydanıdır. Kayseri’nin  Büyükşehir Belediye’si  meydanı dahada büyütüp aynı zamanda Türkiye’nin en güzel meydan projesi haline getireceğini aktarmıştır. Türkiye’nin en büyük ili ve Türkiye’nin en küçük ili konumuza bakarak iller hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

İşte Kayseri Cumhuriyet Meydanı:

Türkiyenin en büyük meydanı türkiyenin en büyük meydanı neresi

Cumhuriyet Meydanının Tarihi

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nın aynı zamanda içinde bulundurduğu eserler göz kamaştırmaktadır. Bizans İmparatoru Justiniaus tarafından yapılan büyük üç kapılı bir kale mevcuttur. Kalenin kapısını bir tanesi doğuya diğeri güneye ve kuzeye bakmaktadır. Kalenin içerisinde tarihi eserler barındırılır. Aynı zamanda yine müzelerde mevcut sosyal aktiviteler de düşünülmüştür. Yurt dışından gelen turist kafileleri buraları görmek için can atmaktadırlar. Türkiye’de tarihi eserlere her zaman ilgi çok daha yoğundur. Hititlerden, Selçuklulardan ve Osmanlı devleti tarafından yapılan ve kalan bu eserler bir kültür mirasına sahiptir.

Türkiye’nin en büyük kent meydanı olan Kayseri cumhuriyet meydanında Romalılardan kalma surlar Selçuklulardan kalma medrese Osmanlılardan da kapalı çarşı tarihi birer arşivdir. Osmanlılardan kalan kapalı çarşı içinde bir çok esnafı barındırır. Kuyumcudan saatçiye; tespihçiden, simitçisine kadar yüzlerce esnaf buradan ekmek yemektedir.

Tarihin en önde gelen ilim merkezi Sahabiye Medresesi görünümüyle Osmanlı devletinde yapılan kervansaraylara benzetilmiştir. 1267 yılında Selçuklu veziri Sahib Ata Fahreddin tarafından yaptırılmıştır. Şu anda ise Kayserinin can damarı olan kitapçılar bulunmaktadır.

Kayseri Cumhuriyet Meydanının başka bir özelliği ise Türkiye’de bulunan kayak merkezlerinden bir tanesi olan Erciyes dağının o muhteşem manzarasını görmesidir. Erciyes Dağı’ndan bahsetmişken Dünya’nın en yüksek dağı konumuza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Dünya’nın en büyük meydanı hangisidir?

Endonezya’da buluna Merdeka meydanıdır.

Türkiye’nin en büyük meydanı hangisidir?

Kayseri’de bulunan Cumhuriyet meydanıdır.

İstanbul’un en büyük meydanı hangisidir?

Bağcılar meydanıdır.

Avrupa’nın en büyük meydanı hangisidir?

Polonya’da bulunan Rynek Glowny meydanıdır.

Çin’in en büyük meydanı hangisidir?

Tiananmen meydanıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

2 Yorum

  1. Büşra
  2. Ahmet Mert