Dünyanın Ve Türkiyenin En Büyük Meydanı

Dünyanın En Büyük Meydanı Nerede?

Endonezya da buluna Merdeka isimli meydan dünyanın yüz ölçümü olarak en geniş ve en büyük meydanıdır. Genişliği 1.000.000 m² olup içinde birçok tarihi eser ve müzeler bulunur. Dünyanın ikinci büyük meydanı olan Praca Dos (ayçiçeği)  570.000 m² olup bu meydanın 430.000 m² daha büyüğüdür. Bu kadar büyüklükteki bir meydanın insanlar için muhteşem bir sosyal aktivite olması aşikardır. Meydanın tam ortasında bulunan kule ise insanlara tüm kenti seyrettirir. 132 m² olan bu kule Eyfel kulesinden sonra en büyük anıttır. Yine aynı zamanda meydanda bulunan İstiklal camisi arkeolojik ve etnografik koleksiyonlar bulunmaktadır.

İşte Merdeka Meydanı:

dünyanın en büyük meydanı türkiyenin en büyük meydanı türkiyenin en büyük meydanı neresi

Türkiye’nin En Büyük Meydanı Neresi?

İç Anadolu bölgemizde bulunan Kayseri vilayeti 121.000 m² olup ülkemizin en büyük meydanıdır. Kayserinin eski Büyükşehir Belediye başkanı Mehmet Özhaseki meydanı dahada büyütüp aynı zamanda Türkiye’nin en güzel meydan projesi haline getireceğini aktarmıştır. Türkiye’nin en büyük ili ve Türkiye’nin en küçük ili konumuza bakarak iller hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

İşte Kayseri Cumhuriyet Meydanı:

Türkiyenin en büyük meydanı türkiyenin en büyük meydanı neresi

Cumhuriyet Meydanının Tarihi

Kayseri Cumhuriyet Meydanının aynı zamanda içinde bulundurduğu eserler göz kamaştırmaktadır. Bizans İmparatoru Justiniaus tarafından yapılan büyük üç kapılı bir kale mevcuttur. Kalenin kapısını bir tanesi doğuya diğeri güneye ve kuzeye bakmaktadır. Kalenin içerisinde tarihi eserler barındırılır. Aynı zamanda yine müzelerde mevcut sosyal aktiviteler de düşünülmüştür. Yurt dışından gelen turist kafileleri buraları görmek için can atmaktadırlar. Türkiye’de tarihi eserlere her zaman ilgi çok daha yoğundur. Hititlerden, Selçuklulardan ve Osmanlı devleti tarafından yapılan ve kalan bu eserler bir kültür mirasına sahiptir.

Türkiye’nin en büyük kent meydanı olan Kayseri cumhuriyet meydanında Romalılardan kalma surlar Selçuklulardan kalma medrese Osmanlılardan da kapalı çarşı tarihi birer arşivdir. Osmanlılardan kalan kapalı çarşı içinde bir çok esnafı barındırır. Kuyumcusundan saatcisine, tesbihçisinden simitçisine kadar yüzlerce esnaf buradan ekmek yemektedir.

Tarihin en önde gelen ilim merkezi Sahabiye Medresesi görünümüyle Osmanlı devletinde yapılan kervansaraylara benzetilmiştir. 1267 yılında Selçuklu veziri Sahib Ata Fahreddin tarafından yaptırılmıştır. Şu anda ise Kayserinin can damarı olan kitapçılar bulunmaktadır.

Kayseri Cumhuriyet Meydanının başka bir özelliği ise Türkiye’de bulunan 8 kayak merkezinin bir tanesi olan Erciyes dağının o muhteşem manzarasıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Büşra dedi ki:

    Meydanlar konusunda ülkemizde çeşitli projeler görmekteyiz umarım bu projeler geliştirilir ve çok iyi yerlere getirilir. Çünkü bir ülkenin reklamı olsun başka birşeyi olmasın 🙂 Gerçekten milyonlarca turist sırf bu meydanı görmeye gelecektir.

  2. Ahmet Mert dedi ki:

    Türkiye’de son zamanlarda meydan projelerine ağırlık veriyor. Bir şehride taşıyan gerçekten meydanıdır. Bir turist bile şehrin meydanına geldiği zaman ne güzel şehirmiş diyor.