Dünyanın En Uzun Köprüsü

Dünyanın En Uzun Köprüsü Qingdao Haiwan Köprüsü

Çin’in kuzeyindeki Şantung eyaletinde inşa edilen dünyanın en büyük köprüsünü gördüğünüz zaman gerçekten etkileneceksiniz. Çünkü bu köprü dünyada su üzerine kurulmuş en büyük köprü olma özelliğini taşıyor ve tam köprünün uzunluğu 43 km’dir. Daha önce bu rekora sahip olmuş ABD’deki köprüden 4 kilometre daha uzundur. 43 km uzunluğunda olan dev köprü 8 büyüklüğünde depreme, tayfuna ve 300 bin ton ağırlığa dayanıklıdır. Üç şehri birbirine bağlayan 43 km uzunluğundaki köprünün inşası iki farklı inşaat şirketi tarafından 2006 yılından başlamış ve şu anda hizmet vermektedir. “Qingdao Haiwan Köprüsü” adı verilen köprünün inşasına 8.5 milyar dolar harcanmıştır. Genişliği 35 metre olan köprünün ömrü 100 yıl olarak gösteriliyor. Bu köprü dünyada su üzerine kurulmuş en büyük köprüdür. İşte 43 km uzunluğundaki dev köprü:

 

dunyanin en uzun koprusu

dunyanin en uzun koprusu kac km

en uzun kopru kac km

en uzun kopru

 

Dünyanın En Uzun Köprüsü Kaç Km?

Dünyanın En Uzun Köprüsü “Qingdao Haiwan Köprüsü” tam olarak 43 km’dir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mesire alanında selfi çeken 55 yaşındaki rüstem amcan dedi ki:

    Saatte 50 km ile gitsen 1 saate anca geçersin tabi birde çin kalabalık ülke trafik falan derken ezan okunur geç kalırsın iftar da mesire alanına