Dünyanın en Büyük Yılanı?

Dünyanın en ağır Yılanı Yeşil Anakonda

Dünyadaki en ağır yılan, dev anakonda, boy-ağırlık oranı dikkate alındığında dünyadaki en büyük yılan çeşididir. Yeşil anakonda olarak da bilinen bu tür yaklaşık 7 metre boyundadır.
Yeşil Anakonda Amazon havzasında yaşar. Bu yılanlar genellikle dünyanın en büyük yılanlarından biri olarak kabul edilir. Ağırlık açısından düşünüldüğünde bu doğrudur fakat en uzun yılan değildirler. Ölçülen en büyük anakonda 8,5 metrenin üzerindedir. Ağırlığı 250 kiloya kadar çıkabilir.

Yeşil anaconda, normalde koyu kahverengi veya siyah ve sarı lekelerin çekici bir desen haline dönüştüğü zeytin rengindedir. Aslında iki anakonda türü vardır. Yeşil anakonda ve sarı anakonda. Her ikisi de büyük yılanlardır. Ancak yeşil anakonda sarı anakondadan çok daha büyüktür.

Dünyanın en uzun yılanı Piton

Piton şüphesiz dünyadaki en uzun yılandır. Ortalama yetişkin boyutu yaklaşık 5.5 metredir ancak maksimum kaydedilen uzunluğu 10 metrenin üzerindedir. Bu dev yılan türü Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında bulunur ve olağanüstü kamuflaj deseni ile mükemmel pusu avcısıdır.

En uzun yılan, Medusa’dır ve bu piton, Missouri, Kansas şehrindeki Full Moon Productions Inc.’e aittir. 12 Ekim 2011’de ölçüldüğünde, 7.67 m uzunluğunda ve 158.8 kg ağırlığında idi. Medusa ayrıca şu anda ‘En Uzun Yılan – Yaşayan unvanını elinde tutuyor.

Kobra-Dünyanın en uzun zehirli yılanı

Dünyadaki diğer zehirli yılan türleri içerisinde en uzun yılan kobra yılanıdır. Ortalama 3,5 metre ile 5 metre arasındadır. Ancak 5,5-6 metre uzunluğundaki örnekler nadir değildir. Kobra, vücut uzunluğunun üçte biri kadar yükselip ayağa kalkma kabiliyetine sahiptir. Kobra Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve akarsuların ve bataklıkların yakınında yaşamakla birlikte, çiftlik tarlalarında ve bambu yetişen bölgelerde de bulunur. Türler vahşi doğada 20 yıl süreyle yaşayabilir.

Titanoboa

Şimdiye kadar bulunan en büyük, en uzun ve en ağır yılan olan titanoboa fosili, 1000 kg’dan daha ağırdır ve yaklaşık 15 metre uzunluğundadır. Bu canavarın fosilleşmiş kalıntıları 2009 yılında, Kolombiya’nın La Guajira’daki Cerrejón kömür madenlerinde bulundu. Burada yaklaşık 58 milyon yıl önce yaşamış olan bu dev yılanlar, bataklık ormanlarda ve Güney Amerika ormanlarında 10 milyon yıl süre ile varlığını sürdürdüğü tahmin edilmektedir. Bu dev yılan timsahları dahi bütünüyle yutabilecek kapasitededir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 3 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,67. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ebulfez dedi ki:

  Yılana dokumazsan sana hiç bir şey yapmaz.Eğer hiç bir şey yapmadığınız halde saldırıyorsa………………….???

 2. umut dedi ki:

  yılanlar çok buyuk

 3. Anonim dedi ki:

  yılanlar çok buyuk

 4. Mehmet Arsl dedi ki:

  Yılanlardan her zaman ürkmüşümdür arkadaşlar. Ben kısa bir anımı anlatmak istiyorum. Daha önceden biz köyde arkadaşlarla oyunlar oynardık. Köydede herkesin bildiği gibi yılan olduğunu duyardık ama yılanları hiç görmezdik. Daha sonraları bir baktım ki oyun oynarken çalıların arasından bir ses. Bana göre dünyanın en büyük yılanı ama ben ilk defa gördüğüm için 1 metrelik yılan bana dünyanın en büyük yılanı olarak göründü 🙂 İlk başta korkup hemen kaçtım. O günden sonra yılanlardan korkarım. Bu konuyu görüncede içim biraz ürperdi 🙂

YORUM YAZ