Dünyanın en Büyük Yılanı?

Dünyanın en ağır Yılanı Yeşil Anakonda

Dünyadaki en ağır yılan, dev anakonda, boy-ağırlık oranı dikkate alındığında dünyadaki en büyük yılan çeşididir. Yeşil anakonda olarak da bilinen bu tür yaklaşık 7 metre boyundadır.
Yeşil Anakonda Amazon havzasında yaşar. Bu yılanlar genellikle dünyanın en büyük yılanlarından biri olarak kabul edilir. Ağırlık açısından düşünüldüğünde bu doğrudur fakat en uzun yılan değildirler. Ölçülen en büyük anakonda 8,5 metrenin üzerindedir. Ağırlığı 250 kiloya kadar çıkabilir.

Yeşil anaconda, normalde koyu kahverengi veya siyah ve sarı lekelerin çekici bir desen haline dönüştüğü zeytin rengindedir. Aslında iki anakonda türü vardır. Yeşil anakonda ve sarı anakonda. Her ikisi de büyük yılanlardır. Ancak yeşil anakonda sarı anakondadan çok daha büyüktür.

Dünyanın en uzun yılanı Piton

Piton şüphesiz dünyadaki en uzun yılandır. Ortalama yetişkin boyutu yaklaşık 5.5 metredir ancak maksimum kaydedilen uzunluğu 10 metrenin üzerindedir. Bu dev yılan türü Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında bulunur ve olağanüstü kamuflaj deseni ile mükemmel pusu avcısıdır.

En uzun yılan, Medusa’dır ve bu piton, Missouri, Kansas şehrindeki Full Moon Productions Inc.’e aittir. 12 Ekim 2011’de ölçüldüğünde, 7.67 m uzunluğunda ve 158.8 kg ağırlığında idi. Medusa ayrıca şu anda ‘En Uzun Yılan – Yaşayan unvanını elinde tutuyor.

Kobra-Dünyanın en uzun zehirli yılanı

Dünyadaki diğer zehirli yılan türleri içerisinde en uzun yılan kobra yılanıdır. Ortalama 3,5 metre ile 5 metre arasındadır. Ancak 5,5-6 metre uzunluğundaki örnekler nadir değildir. Kobra, vücut uzunluğunun üçte biri kadar yükselip ayağa kalkma kabiliyetine sahiptir. Kobra Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve akarsuların ve bataklıkların yakınında yaşamakla birlikte, çiftlik tarlalarında ve bambu yetişen bölgelerde de bulunur. Türler vahşi doğada 20 yıl süreyle yaşayabilir.

Titanoboa

Şimdiye kadar bulunan en büyük, en uzun ve en ağır yılan olan titanoboa fosili, 1000 kg’dan daha ağırdır ve yaklaşık 15 metre uzunluğundadır. Bu canavarın fosilleşmiş kalıntıları 2009 yılında, Kolombiya’nın La Guajira’daki Cerrejón kömür madenlerinde bulundu. Burada yaklaşık 58 milyon yıl önce yaşamış olan bu dev yılanlar, bataklık ormanlarda ve Güney Amerika ormanlarında 10 milyon yıl süre ile varlığını sürdürdüğü tahmin edilmektedir. Bu dev yılan timsahları dahi bütünüyle yutabilecek kapasitededir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

4 Yorum

  1. Ebulfez
  2. umut
  3. Anonim
  4. Mehmet Arsl