Dünyanın En Büyük Ormanı

En Büyük Orman

Adı filmlere konu olmuş, üzerine birçok roman yazılmış, içinde binlece kafileyi barındıran dünyanın en büyük ormanı Amazon Yağmur Ormanları… Bu yazımızda en büyük orman olan Amazon Yağmur Ormanlarının devasa özelliklerini anlatıp bu ormanın gizemli köşelerine gireceğiz. Şimdi Amazon ormanı hakkında bazı önemli bilgilere değinelim.

Amazon Yağmur Ormanlarından Önemli Bilgiler

 1. Amazon Ormanlarının kapladığı alan yaklaşık olarak 5.500.000 km²‘dir. (Beş milyon beş yüz bin kilometrekare) Türkiye’nin alanı 814.578 km²’dir. Bu iki alanı kıyaslamak gerekirse Amazon Yağmur Ormanları Türkiye’den alan olarak yaklaşık 7 kat daha büyüktür. Buda Amazon Ormanlarının ne kadar büyük bir alan kapladığını göstermektedir.
 2. Dünyanın en büyük ormanı olan Amazon Ormanları 9 ülkenin topraklarının içinde bulunmaktadır. Amazon Yağmur Ormanlarının Brezilya’nın sınırlarında %60’ı, Peru’da %13’ü, diğer 7 ülkede ise toplam %27’si bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ormanı olan Amazon ormanlarında hissesi bulunan ülkeler:
  • Brezilya:
   • Amazon Yağmur Ormanlarının %60’ı Brezilya’nın sınırları içerisinde bulunmaktadır.
  • Peru: 
   • Amazon Yağmur Ormanlarının %13’ü Peru’nun sınırları içinde kalmaktadır.
  • Kolombiya
  • Fransız Guyanası
  • Surinam
  • Guyana
  • Bolivya
  • Ekvador
  • Venezuela
 3. Amazon Yağmur Ormanları Dünyadaki binlerce hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık kırk bin ağaç türünü bünyesinde barındırır.

Ormanlar

Ormanlar oksijen kaynağı, bir ülkenin hayat damarını oluşturur. Birçok faydası bulunan ormanlar yüzlerce faydalı özelliği ile bulunduğu bölgeye katkı sağlamaktadır. Ormanların en bilindik yönü ile oksijen depolarımızdır. Ormandaki ağaçlar fotosentez sayesinde kirli havayı temizleyerek temiz havayı doğaya kazandırır. Globalleşen dünyamızda fabrika dumanlarının doğayı ne kadar kirlettiğini düşünürsek ormanların varlığı bize temiz, rahat, ferah bir nefes aldırmaktadır.

Bunun yanında ormanların hammadde kaynağı olması, temiz su kaynaklarını barındırması, insanlara ferah bir ortam sunması, erozyonu önlemesi gibi yüzlerce faydasını sayabiliriz.

Türkiye’de Ormanlar

Türkiye orman bakımından zengin olmakla birlikte ülkemize birçok açıdan büyük faydalar sağlamaktadır. Türkiye’de orman bakımından en zengin bölgemiz Karadeniz Bölgesidir. Karadeniz bölgesinin neredeyse bütün şehirlerini kaplayan ormanlar Karadeniz Bölgesine has iklimin etkisi ile oluşmuştur. Karadeniz Bölgesinde bulunan dağlar denize paralel bir yapıda uzandığı için denizden gelen nemli hava iç bölgelere ulaşamadan yağış olarak Karadeniz Bölgesine düşmektedir.

En Güzel Amazon Ormanı Foroğrafları

amazon ormanlari hayvan cesitleri amazon yagmur ormani brezilya amazon ormanlari en buyuk orman dunynanin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ