Dünyanın En Büyük Ormanı

En Büyük Orman

Adı filmlere konu olmuş, üzerine birçok roman yazılmış, içinde binlece kafileyi barındıran dünyanın en büyük ormanı Amazon Yağmur Ormanları… Bu yazımızda en büyük orman olan Amazon Yağmur Ormanlarının devasa özelliklerini anlatıp bu ormanın gizemli köşelerine gireceğiz. Şimdi Amazon ormanı hakkında bazı önemli bilgilere değinelim.

Amazon Yağmur Ormanlarından Önemli Bilgiler

 1. Amazon Ormanlarının kapladığı alan yaklaşık olarak 5.500.000 km²‘dir. (Beş milyon beş yüz bin kilometrekare) Türkiye’nin alanı 814.578 km²’dir. Bu iki alanı kıyaslamak gerekirse Amazon Yağmur Ormanları Türkiye’den alan olarak yaklaşık 7 kat daha büyüktür. Buda Amazon Ormanlarının ne kadar büyük bir alan kapladığını göstermektedir.
 2. Dünyanın en büyük ormanı olan Amazon Ormanları 9 ülkenin topraklarının içinde bulunmaktadır. Amazon Yağmur Ormanlarının Brezilya’nın sınırlarında %60’ı, Peru’da %13’ü, diğer 7 ülkede ise toplam %27’si bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ormanı olan Amazon ormanlarında hissesi bulunan ülkeler:
  • Brezilya:
   • Amazon Yağmur Ormanlarının %60’ı Brezilya’nın sınırları içerisinde bulunmaktadır.
  • Peru: 
   • Amazon Yağmur Ormanlarının %13’ü Peru’nun sınırları içinde kalmaktadır.
  • Kolombiya
  • Fransız Guyanası
  • Surinam
  • Guyana
  • Bolivya
  • Ekvador
  • Venezuela
 3. Amazon Yağmur Ormanları Dünyadaki binlerce hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık kırk bin ağaç türünü bünyesinde barındırır.
 4. Amazon Ormanlarının iç kısımlarına neredeyse Güneş hiç ulaşamaz. Ağaç ve yapraklardan dolayı ormanın iç kısımlarına Güneş ışınlarının yaklaşık %1’i geçebilmektedir.
 5. Bu ormanda 3 bin civarında meyve bulunur. Günümüzde tükettiğimiz birçok meyve bu ormanlardan gelir. (Pirinç, muz, kahve…)

Ormanlar

Ormanlar oksijen kaynağı, bir ülkenin hayat damarını oluşturur. Birçok faydası bulunan ormanlar yüzlerce faydalı özelliği ile bulunduğu bölgeye katkı sağlamaktadır. Ormanların en bilindik yönü ile oksijen depolarımızdır. Ormandaki ağaçlar fotosentez sayesinde kirli havayı temizleyerek temiz havayı doğaya kazandırır. Globalleşen dünyamızda fabrika dumanlarının doğayı ne kadar kirlettiğini düşünürsek ormanların varlığı bize temiz, rahat, ferah bir nefes aldırmaktadır.

Bunun yanında ormanların hammadde kaynağı olması, temiz su kaynaklarını barındırması, insanlara ferah bir ortam sunması, erozyonu önlemesi gibi yüzlerce faydasını sayabiliriz.

Eğer ormanda kaybolursanız yönünüzü nasıl bulacağınızı anlattığımız yön bulma yöntemleri konumuza bakabilirsiniz.

Türkiye’de Ormanlar

Türkiye orman bakımından zengin olmakla birlikte ülkemize birçok açıdan büyük faydalar sağlamaktadır. Türkiye’de orman bakımından en zengin bölgemiz Karadeniz Bölgesidir. Karadeniz bölgesinin neredeyse bütün şehirlerini kaplayan ormanlar Karadeniz Bölgesine has iklimin etkisi ile oluşmuştur. Karadeniz Bölgesinde bulunan dağlar denize paralel bir yapıda uzandığı için denizden gelen nemli hava iç bölgelere ulaşamadan yağış olarak Karadeniz Bölgesine düşmektedir.

En Güzel Amazon Ormanı Foroğrafları

amazon ormanlari hayvan cesitleri amazon yagmur ormani brezilya amazon ormanlari en buyuk orman dunynanin

Dünyanın en büyük ormanı neresidir?

Amazon Ormanlarıdır.

Amazon Ormanları kaç kilometrekaredir?

Amazon Ormanları beş buçuk milyon kilometrekare alanı kaplar.

Dünya’nın en büyük ormanı nerede?

Amazon yani diğer adıyla Yağmur Ormanları, Güney Amerika’da bulunur.

Türkiye’de ormanlık alan en fazla hangi ilimizde?

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre en fazla orman Antalya ilimizde bulunur. (1.146.062 ha)

Türkiye’nin yüzde kaçı ormandır?

Türkiye’nin %29’u ormanlarla kaplıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap