Dünyanın En Büyük Mantarları

Dünyanın En Büyük Mantarı Nerededir?

Yaşayan en büyük mantar Armillaria Ostoyae olan türleri Amerika’nın Malheur Ulusal ormanın da yetişmektedir. Cinslerine göre 1000 kat daha büyük diyebileceğimiz bu mantar  880 hektar araziyi kaplayıp 5.6 km ileriye kadar uzanmaktadır. Bu kadar büyüklükte bir mantar türü dünyanın hiçbir yerinde daha önce görülmemiştir. 8.8 km² olan bu mantar İstanbul boğaz köprüsünün tamı tamına 8 katı büyüklüğün de olup görenleri şaşkına çevirmektedir.

Bazı mantarlar insanlar için tutku alışkanlık ve hobiden ibarettir. Örnek avcılık balıkçılık gibi. Aynı zamanda doğanın bize sunduğu en taze yiyeceklerdendir.

En iyi mantar çeşitleri

12.000 çeşit mantar yetişen Türkiye’ye aslında bir mantar cenneti diyebiliriz. Ne kadar Armillaria Ostoyae kadar büyük mantarlar olmasa da Türkiye’de ki ormanlık, çayırlık bölgelerde yetişen bu metobolizmaların çoğu dünyanın hiçbir yerinde bulunmamaktadır. Örneğin yaz aylarında bol yağmur yağan Karadeniz bölgelerinde mantarlara rastlanırken aynı zamanda İç Anadolu’nun kuraklık bölgelerinde de başka türde mantarlara rastlayabiliriz. Her bir mantarın kendine özgü faydaları bulunmaktadır. Tabi ki en çok yetişen mantarların arasında kültür, toprak, merki mantarları aralarında olan en iyi mantarlardır. Yine aynı zamanda dağlarlar da arazilerde yetişen mantarlar kadar mantar üretimi de yapılmaktadır. Türkiye’nin her bir bölgesin de mantarlar yetiştirilip manavlar da marketler de satışa sunulmaktadır. Yine yurt dışına da ihracatı bulunmaktadır. Sadece Antalya da üretilen mantar yılda 25 tonu bulmaktadır.

Bazı Zehirli Mantarlar

Ağulu Mantar

Yalancı Dede Mantarı

Sinek Mantarı

Amanita Pantherina

Amanita Virasa

Ölüm Meleği (Köy Göçüren Evcik Kıran)

Şeytan Mantarı

Örümcek Mantarı

NOT

Ancak her mantarın yenmediği bilinmektedir bazı mantarlar zararlı olup insanları zehirlemektedir. Onun için tanımadığımız mantarları tatmamak ta fayda vardır.

Sağlık sorunları ve zehirlenme belirtileri gibi durumlarda lütfen sağlık hattı 112 acil sağlık hizmetlerini arayarak yardım isteyiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 2 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ