Dünyanın En Büyük Barajı

En büyük baraj deyince yükseklik, uzunluk ve elektrik üretimi gibi birçok kriteri içinde barındıran bir sıralama yapmak mümkündür. Bu yazımızda dünyanın en büyük barajını sizlere anlatacağız. Bir daha ki yazımız dünyanın en yüksek barajı olacaktır. Takipte kalınız…

Dünyanın En Büyük Barajı Hangisidir?

Dünyanın en büyük barajı Çin’de bulunan Üç Boğaz barajıdır. Üç Geçit barajı ya da Üç Boğaz barajı diye isimlendirilen bu baraj aynı zaman da dünyanın en büyük hidroelektrik projesidir. 28 milyon m³ beton kullanıldığı için aynı zaman dünyanın en büyük beton yapısıdır. Birçok ilkleri üzerinde barından Üç Boğaz Barajını tanıyalım…

Dünyanın En Büyük Barajının Özellikleri

 • 28.000.000 m³ beton kullanılmıştır.
 • Tam faaliyete geçmesi yani inşası tam olarak 17 yılda tamamlanabilmiştir.
 • Barajın inşasında yaklaşık 40 bin kişi çalıştırılmıştır.
 • Üç Boğaz barajının tamamlanması için harcanan para 25 milyar dolardır. Bu harcanan para düşünüldüğünde projenin ne kadar büyük proje olduğu su götürmez bir gerçektir.
 • Dünyanın en büyük gemi havuzu bu barajda bulunmaktadır. Bu gemi havuzları sayesinde gemiler barajdan aşağı ya da yukarı geçebilmektedir. Bu gemi havuzu 3 bin tona kadar gemileri taşıyabilmektedir.
 • Baraj yapımının etkisiyle yaklaşık 1.300.000 (bir milyon üç yüz bin) insan başka bölgelere gönderilmiştir.
 • Üç Boğaz Barajı 22.500 MW elektrik üretim potansiyeli onu bir kez daha dünya devi yapmıştır.
 • Nükleer reaktörler elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Bu baraj tamı tamına 15 nükleer reaktöre eşit miktarda elektrik üretebilmektedir. Yani Çin için elektrik üretiminin en temiz yollarından birisi bu baraj olmuştur.
 • Elektrik üretimi için 32 tane jeneratör bulunmaktadır.

Dünyanın En Büyük Barajı Hangi Nehir Üzerinde Kurulmuştur?

Dünyanın en büyük barajı Üç Boğaz Barajı (Çin) Yangtze nehri üzerine kurulmuştur. Yangtze Çin’in en uzun ırmağıdır. Aynı zaman da Dünyada ki en büyük nehirleri içerisinde 3.sıradadır. Zaten bu denli büyük bir baraj anca böyle bir ırmak üzerine yapılabilirdi.

En Büyük Baraj Fotoğrafları

Üç Boğaz diğer adıyla Üç Geçit barajının en büyüklüğüne şahit fotoğrafları:dünyanın en büyük barajı, dünyanın en büyük barajı çin, dünyanın en büyük barajı hangisidir, dünyanın en büyük barajı hangi nehir üzerindedir, dünyanın en büyük baraj inşaatı1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 2 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,00. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. salih dedi ki:

  Bu baraj nasıl bir barajdır mübarek. Deniz gibi suyu var. Düşünsenize bir taşkın falan olsa ne köy kalır ne şehir