Dünyanın En Büyük Barajı

En büyük baraj deyince yükseklik, uzunluk ve elektrik üretimi gibi birçok kriteri içinde barındıran bir sıralama yapmak mümkündür. Bu yazımızda dünyanın en büyük barajını sizlere anlatacağız. Bu baraj genişlik olarak en büyük baraj olsa da yükseklik olarak en büyük baraj değildir.

Dünyanın En Büyük Barajı Hangisidir?

Dünyanın en büyük barajı Çin’de bulunan Üç Boğaz barajıdır. Üç Geçit barajı ya da Üç Boğaz barajı diye isimlendirilen bu baraj aynı zaman da dünyanın en büyük hidroelektrik projesidir. 28 milyon m³ beton kullanıldığı için aynı zaman dünyanın en büyük beton yapısıdır. Birçok ilkleri üzerinde barından Üç Boğaz Barajını tanıyalım…

Kısa bilgi:

 • Dünya’nın en büyük barajı: Üç Boğaz barajı.
 • Dünya’nın en yüksek barajı: Jinping barajı. (305 metre)
 • Türkiye’nin en büyük barajı: Atatürk barajı.
 • Türkiye’nin en yüksek barajı: Yusufeli barajı (270 metre)

Dünyanın En Büyük Barajının Özellikleri

 • 28.000.000 m³ beton kullanılmıştır.
 • Tam faaliyete geçmesi yani inşası tam olarak 17 yılda tamamlanabilmiştir.
 • Barajın inşasında yaklaşık 40 bin kişi çalışmıştır.
 • Üç Boğaz barajının tamamlanması için harcanan para 25 milyar dolardır. Bu harcanan para düşünüldüğünde projenin ne kadar büyük proje olduğu su götürmez bir gerçektir.
 • Dünyanın en büyük gemi havuzu bu barajda bulunmaktadır. Bu gemi havuzları sayesinde gemiler barajdan aşağı ya da yukarı geçebilmektedir. Bu gemi havuzu 3 bin tona kadar gemileri taşıyabilmektedir.
 • Baraj yapımının etkisiyle yaklaşık 1.300.000 (bir milyon üç yüz bin) insan başka bölgelere gönderilmiştir.
 • Üç Boğaz Barajı 22.500 MW elektrik üretim potansiyeli onu bir kez daha dünya devi yapmıştır.
 • Nükleer reaktörler elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Bu baraj tamı tamına 15 nükleer reaktöre eşit miktarda elektrik üretebilmektedir. Yani Çin için elektrik üretiminin en temiz yollarından birisi bu baraj olmuştur.
 • Elektrik üretimi için 32 tane jeneratör bulunmaktadır.

Dünyanın En Büyük Barajı Hangi Nehir Üzerinde Kurulmuştur?

Dünyanın en büyük barajı Üç Boğaz Barajı (Çin) Yangtze nehri üzerine kurulmuştur. Yangtze Çin’in en uzun ırmağıdır. Aynı zaman da Dünyada ki en büyük nehirleri içerisinde 3.sıradadır. Zaten bu denli büyük bir baraj anca böyle bir ırmak üzerine yapılabilirdi.

Tavsiye Konu: En büyük ve en küçük göl

En Büyük Baraj Fotoğrafları

Üç Boğaz diğer adıyla Üç Geçit barajının en büyüklüğüne şahit fotoğrafları:dünyanın en büyük barajı, dünyanın en büyük barajı çin, dünyanın en büyük barajı hangisidir, dünyanın en büyük barajı hangi nehir üzerindedir, dünyanın en büyük baraj inşaatıDünya’nın en büyük barajı hangisidir?

Dünya’nın en büyük barajı Çin’de bulunan Üç Geçit barajıdır. (Yüksek baraj ile karıştırılmamalı.)

Türkiye’nin en büyük baraıjı hangisidir?

Türkiye’nin en büyük barajı Atatürk barajıdır. (Yüzölçüm olarak.)

Dünya’nın en yüksek barajı hangisidir?

Jinping barajıdır. 305 metre yüksekliği vardır.

Türkiye’nin en yüksek barajı hangisidir?

270 metre yüksekliği ile Yusufeli barajıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

Bir Yorum Var

 1. salih