Dünya’daki Satranç Oyuncularının Toplam Sayısı

Satranç dünyadaki en eski oyunlardan bir tanesidir. Bugün, bir spor olarak kabul edilir ve tüm dünyada düzenlenen birçok satranç yarışması ve etkinliği vardır. Peki Dünyada kaç satranç oyuncusu bulunduğunu merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, bu yazıda yaklaşık cevabı bulabilirsiniz. Bu sayıları vermeden önce satranç hakkında bazı önemli bilgiler verelim. Biliyorsunuz, iki kişiyle oynanabilen bir oyundur. Oyunun kuralları evrenseldir sadece turnuvalarda oyunu tamamlamak için sınırlı süreniz olabilir.

kac satranc oyuncusu var

Satranç Faydalı Bir Oyundur

Her şeyden önce, çocukların kötü alışkanlıklar kazanmalarını engeller. Satranç oynamaya başlamış olan çocuklar makul anlamda daha hızlı gelişirler. Böylece, iyi seçimlerle kötü seçimler arasındaki farkı akranlarından daha iyi göreceklerdir. Satranç ayrıca, insanların bir planla hareket etmenin kıymetini anlamalarına yardımcı olur. Bu özellik, yaşamınız boyunca avantajlı olabileceğiniz çok kıymetli bir özelliktir. Belirli koşullar altında idrak etme hissinizi geliştirmenize yardımcı olurken hızlı ve zekice düşünmenizi sağlar.

Satranç oynayan kişilerin stresle daha iyi baş ettikleri saptanmıştır. Hem de satranç kendinize itimatınızı artıracak ve geliştirecektir. Satranç oyuncuları çoğu zaman güçlü ve zayıf yönlerinin farkındalar. Böylece stres altında, istenmeyen durum yada duygular altında daha iyi kararlar alabiliyorlar. Basketbol oyuncularına bazı antrenörlerin satranç oynatarak bazı duygu ve becerileri kazanmasını öğrettiğini biliyor muydunuz?

Daha iyi bir ekip olabilmeniz için zekice davranmanız gerekir. Oyuncular sahada birbirlerine iltifat etmek zorundalar. Satranç bu konuda birçok sporcuya çok yardımcı olabilir. Ek olarak, oyuncular kurallara uymayı, kaybın nasıl kabul edileceğini ve kazananını kutlamayı öğrenirler. Bu özellikler hem sosyal hayatınızda hem de iş yaşamında gerçekten yararlı olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, satranç, toplumumuzda sağlıklı bireyler yetiştirmek için daha çok teşvik edilmesi gereken benzersiz bir oyundur.

Dünya’da Kaç Satranç Oyuncusu Var?

Şimdi, dünyanın satranç oyuncularının sayısı hakkında bilgiler verelim. FIDE (Fédération Internationale des Echecs) ‘e göre, dünyada 200 milyondan fazla satranç oyuncusu var. Bu sonuca her topluluğa, etkinliklere, turnuvalara bakarak ulaştılar. Web siteleri ve forumlar gibi bu sayıyı etkileyebilecek birçok faktör vardır. Satranç, kendi kuralları ve eğlencesi ile farklı bir dünyadır. Çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız, onlarla birlikte satranç oynamak iyi bir fikir olacaktır. Böylece hem iyi süre geçirir bununla birlikte çocuklarınızın zihinsel olarak gelişmelerine izin verirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.