DLL Dosyaları Nereye ve Nasıl Atılır?

Gerekli olan dll dosyalarının nerede olduğunu görelim:

Windows 95/98 /ME‘de – dll dosyaları C:\Windows\System\ dizininde bulunur.

Windows NT/2000‘de – dll dosyaları C:\WINNT\System32\ klasöründe saklanır.

Windows XP/Vista/ 7/8/10 – dll dosyaları C:\Windows\System32\ dizininde bulunur.

Windows 10 – 64 bit sürümlerinde Windows dll dosyalarının C:\Windows\SysWOW64\ dizininde bulunur.

Oyunlar‘da Dll dosyaları genel olarak oyunun kendi klasöründe bulunur. Masaüstünde oyunun simgesine sağ tıklayıp “Dosya Konumunu Aç” diyerek oyunun klasörüne ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak:

DLL dosyaları genel olarak C:\Windows\System32\ dizininde bulunur. Ama 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız DLL dosyalarınız C:\Windows\SysWOW64\ dizininde bulunur.

Adım Adım DLL Dosyası Yükleme

DLL dosyaları, en önemli hizmetleri ve sistem görevlerini yürütmek için işletim sistemleri tarafından kullanılan dosyalardır. Bu dosyalar önyükleme sırasında işletim sisteminin kendisi tarafından belleğe yüklenir. Bir DLL dosyası eksik olduğunda veya bozulduğunda, Windows bu DLL dosyasına bağılı hizmetleri yükleyemez.

Normal şartlar altında DLL dosyalarını görüntüleyemezsiniz. Bunlar kritik sistem dosyaları olarak kabul edilir ve işletim sistemi bunları gizler. Bu dosyaları yine de görüntülemek isterseniz, aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Bilgisayarım’ı açın.
 2. Üst menü çubuğundaki Araçlar’ı tıklayın.
 3. Klasör Seçenekleri’ni tıklayın.
 4. Açılan pencerede Görünüm sekmesini tıklayın.
 5. “Gizli dosyaları ve klasörleri göster” seçeneğine gelene kadar listeden aşağıya doğru ilerleyin. Seçmek için bu seçeneği tıklayın. Bu seçeneğin hemen üzerindeki seçenek (Gizli dosyaları ve klasörleri gösterme) otomatik olarak seçimi kaldırılacaktır.
 6. “Bilinen dosya türleri için dosya uzantılarını gizle” yazan bu seçeneklerin altındaki kutunun işaretini kaldırın. Bu, PC’nizdeki tüm dosyaların uzantılarını görüntüleyerek DLL dosyalarını kolayca tanımlamanıza izin verir.
 7. Uygula’yı ve daha sonra Tamam’ı tıklayın.
 8. Şimdi, Windows’un kurulu bulunduğu sürücü bölümüne gidin.
 9. Windows klasörünü açın. İçinde System32 adlı bir klasör bulacaksınız.
 10. System32 klasörünü açın. Windows işletim sisteminizin tüm DLL dosyalarını görebilirsiniz.
 11. DLL dosyalarını ilk bakışta göremiyorsanız, System32 klasöründe boş bir alanı sağ tıklatın. Küçük bir menü açılır. “Simgeleri Düzenle” seçeneğini seçin ve ardından “Tür” seçeneğini tıklayın.
 12. Şimdi Windows DLL dosyalarını klasöre yan yana dizerek daha rahat görmenizi sağlar.
 13. DLL dosyalarınızı gömek PC’nize hiçbir şekilde zarar vermez. DLL’leri Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisi kullanarak da açabilirsiniz. Ancak, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, herhangi bir DLL dosyasını değiştirmeye çalışmayınDLL dosyalarını değiştirirseniz, dosyaları bozarak Windows’u çalışmaz hale getirebilirsiniz.
 14. Hatalı ya da eksik olan dll dosyalarınızı bu dizine koplayabilirsiniz.

Bilgisayarınıza kurduğunuz yazılım programları ve bilgisayar oyunları da kendi DLL dosyalarına sahip olabilir. Genellikle, bu DLL’leri bu yazılım yardımcı programlarının ve oyunların klasörleri içinde bulabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap