Çin’de En Büyük 10 Şehiri Tanımak İster misiniz?

1,3 milyar üzerinde insanın yaşadığı Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi konumundadır. Toplam dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri Çin’de yaşıyor. Hong Kong’un sadece 7 milyondan fazla nüfusu var ve Çin’in 11. büyük şehridir.

10. Nanjing – 7,165,828

Nanjing çin

Onuncu sırada, Nanjing, Yangtze Nehri’nin alt bölgeside yatıyor. Kültürel açıdan önemlidir ve sınırları içerisinde bir dizi UNESCO Dünya Mirası Alanı’na sahiptir. Çin tarihinin en önemli hanedanlarının başkentidir. Görülecek çok şey var.

9. Chongqing – 7.457.600

Chongqing çin

Sıradaki, Chongqing, ekonomik açıdan en büyük, en önemli Çin şehirlerinden biri olarak düşünülüyor. Yangtze Nehri’ne doğru yolculuk yapmak isteyenler, Chongqing’in önerilen başlangıç ​​noktası olduğunu ve şehir merkezinin dışındaki birkaç saatlik bir Budist anıt olan Dazu Kaya Heykellerini kaçırmayacağını söylemek isteriz. Nüfusu Batı Çin’in en büyüğü ve aynı zamanda ülkenin en büyük iç kesim şehirlerinden biridir.

8. Chengdu (Çengdu) – 7,677,122

Chengdu (Çengdu) çin

Chengdu, Çin’in Sichuan Eyaletinin başkenti ve Kırmızı Havzası olarak bilinen bir dizi verimli ovanın kenarında bulunuyor. Şehrin muhteşem bir manzarası vardır. Bilim ve Teknoloji Müzesi, fizik, robotik ve çok daha fazlasını belgeleyen çok katlı ve interaktif sergileriyle de popüler bir müzedir.

7. Dongguan – 8,220,937

Dongguan, Çin’in Guangdong Eyaletinde ve turistler için ilgiyle gezilen Çin’in 7. büyük şehridir. Yeni başlayan sporcu için bir sergi merkezi ve çeşitli spor alanları var. Opium Savaş Müzesi, yeterince komik olan dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan New South China Mall’un odak noktasındadır.

6. Wuhan – 9.780.644

Wuhan çin

Wuhan, Hubei Eyaletinin başkentitir. Ülkede bir devrimi başlatan Wuchang Ayaklanması’na ev sahipliği yaparken, bugün bildiğimiz şekliyle Çin’in oluşumunda büyük bir rol oynamış şehirdir. Çin Cumhuriyeti’nin kurulması bu şehrin yaşadıklarının bir sonucuydu ve şehrin çoğu alanı bu büyük tarihi kutlayan anıtlarla süslenmiştir. Yaz aylarında, Wuhan’daki nem, turistler için sorunlara neden olabilmektedir. Sarı Vinç Kulesi muhtemelen kentin en tanınmış kısmı ve ülkedeki dört büyük kuleden biridir. Kentin üstünde kuleler ve giriş için bir ücret talep etmesine rağmen çevredeki park ve peyzaj çok doğal ve büyük bir turistik cazibe merkezidir.

5. Shenzhen – 10.357.938

Shenzhen cin

Çin’in en büyük beş en kalabalık şehrine girmesine rağmen, Shenzhen özellikle sıcak bir turistik bölge değil. Bununla birlikte, Çinliler tarafından popüler, ve kent ekonomik olarak büyüdükçe, popüler restoranları ve cafeleri ile ön plana çıkmaya başlamıştır. Sadece bu değil, aynı zamanda Çin’in Coğrafya Dergisi’ne göre ülkedeki en güzel kıyı şeritlerinden birine sahip bir şehirdir.

4. Guangzhou – 11.070.654

Guangzhou cin

Guangzhou, Guangdong Eyaletinin başkenti ve Çin’in dördüncü en büyük şehridir. Çevresi dağlık olduğu için biraz izole edildiği düşünülür, ancak bu gezi fırsatlarını arttırmaktadır. Sporseverler için, aynı zamanda Manchester United ve Chelsea’yı sevdiklerini gören, ağırlıklı olarak futbol için kullanılan, 80.000 kişilik bir mekan olan Guangdong Olimpiyat Stadı’na ev sahipliği yapıyor.

3. Tianjin – 11.090.314

Tianjin çin

İlk 3’e geldik ve Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Tianjin, alanını bölen birkaç ilçe ile genişleyen bir metropoldür. Çin’de ilk otobüs hizmetine sahip olduğu bilinmektedir ve kentin toplu taşıma araçları genellikle ziyaretçilerin rahatlıkla dolaşmasına imkan sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

2. Bejing – 19.295.000

Bejing cin

Artık son ikiye geldik ve Pekin: Çin’in başkenti olarak ünlenmiş, muhteşem bir şehirdir. Eğitim, kültür ve siyaset de dahil olmak üzere çeşitli endüstriler için ülkenin merkezi durumundadır. Dünyaca ünlüdür ve Çin için önemli bir endüstriyel merkezdir. 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptığı için ününe ün katmıştır. Dünyada tanınan Tiananmen Meydanı, dünyadaki en büyük halka açık alanlarından biridir. Yasak Şehir, başka yerlerde yıllara dayanan ve çeşitli hanedanlar döneminde dokunulmadan kalan muhteşem bir anıttır.

1. Şangay – 22.265.426

Şangay gökdelen

Son olarak Şanghay, Dünya’nın en kalabalık şehri olarak biliniyor. Çin’in en gelişmiş şehridir ve tüm dünyadan turistleri cezbetmektedir. Hem Çin hem de Avrupa geleneğini temsil eden evlerle Doğu uygarlığının yanı sıra Batı uygarlığının harika karışımını bünyesinde barındırmaktadır. Oriental Pearl Tower, nehrin hemen karşısındadır ve dünyanın en harika şehirlerinden birinin muhteşem manzarasına sahiptir. Elbette, ulus tarihini temsil eden ve konuklara yerel çay evlerini ziyaret etmek için eşsiz bir fırsat sunan birçok tapınak da mevcuttur.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

5 Yorum

  1. mandarin öğrencisi
  2. Anonim
  3. Firat
    • İsim yok
  4. Kdjehehhhd