Araç Noter Satış Ücreti 2020

Eğer sizde araç satmayı ya da almayı düşünüyorsanız araç devir işlemleri yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz. 2019 yılı için araç alım-satım için Noter ücreti 224,05 TL’dir.

2020 Noter Satış Ücreti

2020 yılı için araç alım-satım Noter ücreti 224,50 TL’dir.

Noter Evrak bedel ücreti : 148.50 TL
Belge Baskı Ücreti : 22 TL
Noter Ücreti : 54 TL

TOPLAM:224,50 TL

Noterde Satış Ücretini Alıcı mı Satıcı mı Öder?

Noter araç devir, tescil işlemlerinde bütün masrafları geleneksel olarak alıcı öder. Bu durum kanunen belirtilmemiş olsa da halk arasında yerleşmiş bir durumdur. Burada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Alıcı satıcıdan bu ücreti ödemesini istemesi sadece bir pazarlık konusudur. Eğer taraflar anlaşırsa satıcıda bu ücreti ödeyebilir. Bu yüzden mağdur olmamak için bu durumun Notere gitmeden önce alıcı-satıcı arasında konuşulması gerekir.

Aracın Parasını Ne Ne Zaman Almalıyım?

Noterde araç satışı için engeli yoksa ve satış sözleşmesi hazırlandıysa imza atmadan satıcıya “Alacağınız kaldı mı?” diye sorulur. Bu durumda satıcı parasını eft, havale yada elden aldıysa “Alacağım yoktur.” diyerek imzalar atılır. Eğer alacağınız varsa alacakları kapatılır bu şekilde imzalar atılır. Sizde paranızı almadan imza atmayınız. Çünkü alacağım yoktur deyip imza attığınız anda araç tescil işlemleri yapılacaktır. Bu durumda geri dönüş yoktur. Bunun dışında tanıdıklar arasında paranın daha önce yada sonra alınabildiği görülmüştür. Bu alıcı ve satıcı arasındaki güven ile alakalıdır. Siz işinizi sağlama almak için Notere imza atmadan aracın ücretini alınız. Para alırken de paraların sahte olup olmadığını kontrol ediniz.

2021 Yılında Araç Noter Devir İşlemlerine Zam Gelecek mi?

Her sene olduğu gibi Noter işlem ücretlerine bir miktar zam gelmektedir. 2020 yılında araç satışında 2019 yılını göre bazı farklar olmuştur. Bu durum ayrıca Plaka değişikliği ücretinin kalkması ile de alakalıdır. 2020 yılında Noter araç devir işlemleri ücreti 224,50 TL’dir. Plaka değişikliği olsun ya da olmasın bu ücreti ödersiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 7 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap