Araç Noter Satış Ücreti 2018

Eğer sizde araç satmayı ya da almayı düşünüyorsanız araç devir işlemleri yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz. 2018 yılı için araç alım-satım için Noter ücreti 163,50 TL’dir.

2018 Noter Satış Ücreti

2018 yılı için araç alım-satım Noter ücreti 163,50 TL’dir.

Plaka değişikliği için Noter ücreti kaldırılmıştır.

Plaka bastırmak için sadece Şoförler Odasına 80 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.

Noterde Satış Ücretini Alıcı mı Satıcı mı Öder?

Noter araç devir, tescil işlemlerinde bütün masrafları geleneksel olarak alıcı öder. Bu durum kanunen belirtilmemiş olsa da halk arasında yerleşmiş bir durumdur. Burada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Alıcı satıcıdan bu ücreti ödemesini istemesi sadece bir pazarlık konusudur. Eğer taraflar anlaşırsa satıcıda bu ücreti ödeyebilir. Bu yüzden mağdur olmamak için bu durumun Notere gitmeden önce alıcı-satıcı arasında konuşulması gerekir.

Aracın Parasını Ne Ne Zaman Almalıyım?

Noterde araç satışı için engeli yoksa ve satış sözleşmesi hazırlandıysa imza atmadan satıcıya “Alacağınız kaldı mı?” diye sorulur. Bu durumda satıcı parasını eft, havale yada elden aldıysa “Alacağım yoktur.” diyerek imzalar atılır. Eğer alacağınız varsa alacakları kapatılır bu şekilde imzalar atılır. Sizde paranızı almadan imza atmayınız. Çünkü alacağım yoktur deyip imza attığınız anda araç tescil işlemleri yapılacaktır. Bu durumda geri dönüş yoktur. Bunun dışında tanıdıklar arasında paranın daha önce yada sonra alınabildiği görülmüştür. Bu alıcı ve satıcı arasındaki güven ile alakalıdır. Siz işinizi sağlama almak için Notere imza atmadan aracın ücretini alınız. Para alırken de paraların sahte olup olmadığını kontrol ediniz.

2019 Yılında Araç Noter Devir İşlemlerine Zam Gelecek mi?

Her sene olduğu gibi Noter işlem ücretlerine bir miktar zam gelmektedir. 2018 yılında araç satışında 2017 yılını göre bazı farklar olmuştur. Bu durum ayrıca Plaka değişikliği ücretinin kalkması ile de alakalıdır. 2018 yılında Noter araç devir işlemleri ücreti 163,50 TL’dir. Plaka değişikliği olsun ya da olmasın bu ücreti ödersiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 2 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ